ریفلاکس

آیا رفلاکس معده خطرناک است ؟ ( آشنایی با تمام علائم این بیماری )

سوزش سردل و بازگشت اسید معده به مری علائم اصلی بیماری رفلاکس معده به مری ( GERD ) هستند . هر چند برخی از مردم مبتلا به رفلاکس ممکن است علامت سوزش سر دل را احساس نکنند .

سایر علائم ریفلاکس شامل احساس درد در قفسه سینه و  یا شکم ، مشکل در بلع ، سرفه خشک ، خشونت صدا ، حالت تهوع ، استفراغ ، بوی بد دهان ، خس خس سینه و اختلالات خواب می باشد .

رفلاکس درمان نشده یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان مری است . بنابراین شناخت علائم این بیماری بسیار مهم است و در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم .

مهمترین علائم شایع بیماری رفلاکس

اگر GERD دارید ، ممکن است بعضی یا همه این علائم را به صورت مکرر تجربه کنید ، از جمله :

رفلاکس اسید

ممکن است احساس سوزش را در قسمت قفسه سینه و یا شکم خود داشته باشید و یا ممکن است احساس کنید اسید معده و یا هر غذایی که خورده اید، پشت گلوی شما جمع شده است . این به این دلیل است که دریچه بین معده و مری به درستی بسته نمی شود و اجازه می دهد محتویات معده شما در جهت اشتباه حرکت کند و به سمت دهان شما بیاید .

درد قفسه سینه یا شکم

درد قفسه سینه و رفلاکس

درد قفسه سینه و رفلاکس

این درد معمولا از پشت قفسه سینه یا جناغ سینه شما شروع می شود و ممکن است به قسمت گلو یا پشتتان منتشر شود . شما ممکن است احساس درد را در قسمت فوقانی یا وسط شکم خود نیز احساس کنید . این درد معمولا بلافاصله پس از غذا رخ می دهد و ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد .
به یاد داشته باشید گاهی اوقات درد ناشی از حمله قلبی با درد سوزش  GERD یا رفلاکس اشتباه گرفته می شود . بنابراین در صورتی که در مورد منشا درد قفسه سینه تان شک و تردید دارید حتما برای تشخیص علت اصلی به پزشک مراجعه کنید .

خشونت صدا در اثر ترش کردن

التهاب ناشی از رفلاکس اسید معده به گلو می تواند منجر به خشونت صدا یا لارنژیت و التهاب حنجره شود، این حالت بیشتر صبح ها اتفاق می افتد .

مشکلات بلع

مسائل مربوط به بلع یا همان دیسفاژی ( dysphagia )  ، زمانی رخ می دهد که غذا به طور طبیعی از دهان شما و از طریق مری به طرف معده منتقل نمی شود . ممکن است هنگام خوردن غذا احساس چسبیدن غذا در گلو، فشار قفسه سینه و یا سوزش مری  و همینطور احساس خفگی وجود داشته باشد.

باید به مشکلات بلع توجه ویژه شود زیرا بلعیدن سخت می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف ، از جمله بیماری ازوفاژی فرسایشی و یا سرطان مری باشد، و بنابراین همیشه باید توسط یک پزشک  متخصص شرایط بیمار ارزیابی شود .

سرفه خشک مزمن

اگر اسید معده به واسطه بیماری رفلاکس آسپیره شود ( وارد ریه شود ) ، می تواند باعث ایجاد سرفه شود . این نوع سرفه همچنین می تواند منجر به ایجاد گلو درد نیز بشود .

بوی بد دهان و رفلاکس

این  وضعیت زمانی رخ می دهد که اسید معده شما تا گلو و دهان تان بالا می آید و باعث ایجاد بوی بد دهان می شود .

خس خس سینه

شما ممکن است دچار احساس اشکال در تنفس شوید  و یا ممکن است در هنگام تنفس تان یک صدای سوت مانند را بشنوید .

حالت تهوع یا استفراغ

ریفلاکس همچنین می تواند باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ در فرد شود ، که استمرار این وضعیت می تواند منجر به پوسیدگی دندان های شما شود . زیرا دندان ها در این شرایط به صورت مداوم با  اسید معده در تماس هستند .

مشکلات خواب به دنبال رفلاکس معده

مشکلات خواب و رفلاکس

مشکلات خواب و رفلاکس

اگر علائم ناخوشایند رفلاکس در زمان خواب نیز ادامه دار باشد می تواند منجر به بروز اختلالات خواب در فرد شود .

علائم رفلاکس در افراد سالمند چگونه است ؟

در سالمندان ممکن است علائم رفلاکس متفاوت دیده شود . معمولا هنگامی که ما در مورد علائم GERD فکر می کنیم ، سوزش سر دل را اول در نظر می گیریم . اما در سالمندان علائم اغلب در دهان ، گلو و ریه دیده می شوند .

علائمی که ممکن است در گلو ایجاد شود عبارتند از :

 • خشونت صدا
 • سرفه خشک
 • احساس مانند یک توده در گلو و یا مواد غذایی خود را در گلو گیر وجود دارد
 • مشکل بلع (دیسفاژی)
 • گلو درد مزمن
 • علائم تنفسی مانند سرفه و خس خس سینه

بیماران سالمند مبتلا به برخی از بیماری های مزمن معمولا در معرض خطر ابتلا به ریفلاکس هستند . آنها معمولا داروهایی مصرف کنند که می تواند منجر به ریفلاکس اسید شود .

در افراد مسن همچنین تولید بزاق کاهش داده می یابد و این مساله مشکل ساز می باشد، زیرا خاصیت قلیایی بزاق می تواند به خنثی سازی اسید کمک کند . بزاق همچنین به دلیل خاصیت قلیایی خود از مری در برابر اثرات اسید معده محافظت می کند و کمک می کند مواد حاصل از ریفلاکس مجدد به سمت معده برگردند .

سایر علائم بیماری ریفلاکس که شایع نیستند

این علائم قطعا شبیه به موارد بالا نیستند، اما می تواند جزو علائم ریفلاکس باشد و توجه پزشک را برای تشخیص به خود جلب کند . شما ممکن است لزوما آنها را با GERD مرتبط نکنید اما در صورت بروز این علائم ،  آنها را به پزشک خود بگویید .

گلو دردهای تکرار شونده

رفلاکس و گلو درد

رفلاکس و گلو درد

هنگامی که محتویات اسیدی معده به سمت گلو می روند ، می تواند باعث التهاب و ایجاد گلودرد شوند .

مشکلات تنفسی مانند آسم ، پنومونی ، برونشیت یا خس خس سینه

مطالعات متعدد نشان می دهد که ارتباط معنی داری بین GERD و آسم ، سرفه مزمن و سایر بیماری های ریوی وجود دارد .

خشونت صدا

التهاب ناشی از اسید معده ( Reflux ) به گلو یکی از علل خشونت صدای مزمن ( التهاب حنجره ) در بزرگسالان است .

مهم نیست چند ساله هستید ، اگر دو بار یا بیشتر در طول هفته علائم ریفلاکس را داشته باشید، این حرکت دائمی محتویات معده حاوی اسید به داخل مری می تواند باعث تخریب پوشش داخلی مری و در صورت عدم درمان، عوارض متعدد  در هر سنی شود .

مری بارت چیست ؟

ریفلاکس و مری بارت

ریفلاکس و مری بارت

مری بارت شرایطی است که در آن مری ، لوله عضلانی که غذا و بزاق را از دهان به معده حمل می کند، تغییر می کند و قسمتی از پوشش داخلی آن با نوعی بافت که مشابه بافتی است که معمولا در روده یافت می شود جایگزین می شود.

در افراد مبتلا به مری بارت 30 تا 125 برابر احتمال ابتلا به سرطان مری نسبت به افرادی که آن را ندارند بیشتر است ، و کمتر از 1 درصد از بیماران مبتلا به مری بارت سرطان مری را تجربه می کنند . با این وجود، اگر برای شما با مری بارت تشخیص داده شده است باید به طور منظم تحت نظر پزشک ، آندوسکوپی و بیوپسی را برای تشخیص سریع روند تبدیل سلول های پیش سرطانی به سرطانی انجام دهید .

برای درمان مری بارت ، اقدامات معمول برای کاهش علائم GERD مانند تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و داروها، به کاهش ناراحتی کمک می کند. در مورد درمان این بیماری، در حال حاضر هیچ دارویی برای انجام این کار وجود ندارد.

سرطان مری می تواند به دنبال رفلاکس درمان نشده ایجاد شود

رفلاکس درمان نشده یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان مری است . تومور سرطانی مری در جدار داخلی مری شروع به رشد می کند و اگر به اندازه کافی به دیواره مری گسترش یابد ، می تواند با استفاده از سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن شما گسترش یابد .

بلع سخت و یا دردناک ، خشونت صدا و کاهش وزن غیر قابل توضیح از علائم سرطان مری است . اگر در معرض رفلاکس اسید هستید و هر کدام از این علائم را تجربه می کنید، حتما در اولین فرصت به یک متخصص گوارش مراجعه کنید . گزینه های درمانی مختلفی برای درمان سرطان مری وجود دارد .

ازوفاژیت یا التهاب مری چیست ؟

هنگامی که مری شما در اثر رفلاکس اسید ملتهب و متورم شده است ، آن را ازوفاژیت می نامند . علت اصلی ازوفاژیت رفلاکس است هرچندعفونت نیز ممکن است مقصر بعدی باشد. علائم ازوفاژیت شامل درد هنگام بلعیدن و حس سوزش در مری است .

درمان ازوفاژیت بستگی به علت آن دارد . اگر علت آن رفلاکس باشد داروهای مهار کننده پروتئین پمپ و مسدود کننده های H2 ممکن است تجویز شوند . اما اگر علت عفونت هلیکوباکتر باشد آنتی بیوتیک ها ممکن است تجویز شوند .

تنگی مری یکی از عوارض ترش کردن های طولانی مدت

یک عارضه رفلاکس اسید طولانی مدت می تواند تنگی تدریجی مری است که می تواند منجر به مشکلات بلع شود. یکی از دلایل این عارضه تشکیل بافت اسکار ایجاد شده در مری است . هنگامی که پوشش مری آسیب ببیند ، برای مثال، هنگامی که ریفلاکس اسید در طی مدت زمان طولانی رخ می دهد ، جای زخم ها ایجاد شده اسکار تولید می شود . سایر علل تنگی می تواند عفونت و یا بلع مواد خورنده باشد .

مشکلات تنفسی

ریفلاکس و مشکلات تنفسی

ریفلاکس و مشکلات تنفسی

از آنجا که GERD می تواند منجر به رفتن اسید معده به سمت گلو و ریه های شما شود بنابراین می تواند ریه ها و گلوی شما را تحریک کند، و باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. برخی از این علائم و عوارض عبارتند از :

 • ابتلا به آسم یا بدتر شدن علائم آن
 • احتقان سینه
 • سرفه خشک
 • جمع شدن مایع در ریه ها
 • لارنژیت یا خشونت صدا
 • گلو درد
 • ذات الریه
 • خس خس سینه

ریفلاکس شبانه

هنگامی که علائم بیماری ریفلاکس معده (GERD) در شب اتفاق می افتد، می توانند بیشتر از زمانی که در طول روز اتفاق می افتد، آسیب بزند. شرایطی که باعث می شود  رفلاکس شبانه آسیب زاتر باشد عبارتند از :

خوابیدن در حالت طاقباز یا بر روی پشت

خوابیدن در این حالت اجازه می دهد تا اسید معده راحت تر بتواند به سمت مری شما جریان یابد و در آنجا برای مدت زمان طولانی تر از زمانی که شما در حالت نشسته هستید بماند . حتی بلند کردن زیر سر به اندازه 15 تا 20 سانتی متر کمک خواهد کرد که اسید معده کمتر به سمت مری جریان یابد .

ناتوانی برای نوشیدن و یا بلعیدن مایعات یا بزاق

هنگامی که شما مبتلا به GERD هستید اگر در طول روز که بیدار هستید دچار رفلاکس شوید ، اغلب دهان خود را شستشو می دهید یا کمی آب می نوشید . حتی بلعیدن بزاق هم کمکتان می کند. اما هنگام خواب، وقتی که محتویات اسیدی در مری یا گلویتان باشد، شما خواب هستید و بنابراین متوجه آن نمی شوید تا برای رفع آن چیزی بنوشید یا کاری انجام دهید .

افزایش خطر خفگی در اثر ورود مواد اسیدی به ریه ها

 • اگر در هنگام خواب دچار ریفلاکس شوید ممکن است محتویات اسیدی به ریه های شما وارد شده و باعث ایجاد علائم خفگی و سرفه های شدید در شما شود .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم ؟

مراجعه به پزشک

مراجعه به پزشک

اگر شما سوزش سردل مکرر و شدید را تجربه میکنید، باید به پزشک مراجعه کنید . همینطور اگر شما در حال مصرف بیش از حد داروهای ضد اسید برای سوزش سر دل هستید هم همچنین باید با دکتر خود صحبت کنید.

صرف نظر از اینکه چند ساله هستید ، اگر دچار یکی از این علائم زیر شدید، باید به پزشک خود مراجعه کنید :

 • استفراغ زیاد
 • استفراغ شدید پرشی به صورت مکرر
 • استفراغی که سبز یا زرد است یا حاوی خون است یا به نظر می رسد قهوه ای رنگ است
 • دشواری تنفس پس از استفراغ
 • درد در گلو یا دهان شما هنگام خوردن غذا
 • مشکل بلعیدن یا بلع دردناک

با آرزوی سلامتی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی