کنترل فشار خون بالا با مصرف نان های کم نمک

یکی از مشکلاتی که ما در کشور با آن رو به رو هستیم مشکل فشار خون بالا است .همانطور که می دانید مصرف نمک زیاد یکی از عوامل ایجاد پرفشاری خون است ، زیرا سدیم موجود در نمک باعث می شود که آب اضافه در بدن باقی بماند و این آب اضافی درون رگ های خونی باعث افزایش فشار در آنها می شود .

متاسفانه این مشکل در کشور ما دائما رو به افزایش است و قاعدتا این پرفشاری خون می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی ، انواع سکته های قلبی و مغزی در افراد شود . 

شاید باور نکنید که نان یکی از اصلی ترین مواد غذایی برای تامین نمک بدن می باشد ، پس اگر نان حاوی نمک زیادی باشد می تواند یکی از عوامل مستعد کننده پر فشاری خون در افراد باشد .

توصیه می کنیم از نان هایی استفاده کنید که به میزان کمی نمک برای تهیه آن استفاده شده باشد .

یکی از دلایل استفاده زیاد نمک در ایرانی ها استفاده زیاد از غذاهای شور و پر نمک است و مهمتر از همه بیشترین نمک مصرفی ما از طریق مصرف نان تامین می شود . با توجه به میزان نانی که اکثر ما در طول روز استفاده می کنیم که بر اساس آمار ها ایرانی ها به طور متوسط روزانه 320 گرم نان مصرف میکنند. با مصرف این مقدار نان قاعدتا اگر این نان پر نمک باشد مقدار زیادی نمک وارد بدنمان می شود .

بر اساس اطلاعات و آمار در حال حاضر می دانیم  که ما باید روزانه کمتر از 6 گرم ( 1 قاشق چایخوری )نمک دریافت کنیم اما متاسفانه اکثر ما روزانه 10-12 گرم نمک مصرف می کنیم .

بنابر این یکی از مهمترین راههای کم کردن مصرف نمک روزانه و کنترل فشار خون بالا، مصرف نان هایی هست که نمک کمتری در تهیه آن به کار رفته باشد .

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی