پای پرانتزی یکی از مشکلات شایع دوران کودکی

خیلی از والدین نگران حالت ضربدری بودن زانوهای فرزندشان هستند . خمیدگی یا پای پرانتزی یکی از مشکلات رایج دوران کودکی است که ایجاد فاصله زیاد بین زانوها و ساق پا از نشانه‌های آن است.

 

پای پرانتزی در کودکان چاق شایعتر است

یکی از علل ایجاد پای پرانتزی، نرمی استخوان‌ها می‌باشد. بیماری نرمی استخوان باعث بد شکلی‌های استخوان در مفصل می‌شود. شیوع این بیماری در کشورهای پیشرفته نادر است زیرا کودکان در این کشورها از ویتامین‌های دی، کلسیم و فسفر کافی برخوردار هستند وپای پرانتزی در کودکانی که اضافه وزن دارند شایع‌تر می‌باشد.

 

تصویر پای پرانتزی

 

چگونه پای پرانتزی را در کودکمان تشخیص دهیم ؟

درمورد تشخیص ضربدری بودن زانوها و یا وجود هرگونه انحراف در اندام های تحتانی سن کودک برای ما بسیار مهم است خانواده ها باید توجه داشته باشند که تا قبل از سن 18 ماهگی به طور طبیعی زانوهای بچه ها حالت پرانتزی دارد و بعد از 18 ماهگی زانو ها به صورت صاف در می آید و بعد از این کم کم زانو ها حالت ضربدری میشوند و در نهایت در سنین 4 تا 6 سالگی باید زانوها صاف شوند. بنابراین با توجه شکل زانوها در این محدوده سنی اگر مورد غیر طبیعی یا انحراف غیر طبیعی در زانو بچه ها و یا سایر اندام های تحتانی کودک مشاهده کردید باید حتما به پزشک مراجعه کنید . البته در بسیاری از موارد اختلالات شدیدی مطرح نیست . در برخی اوقات کمبود ویتامین دی عامل این حالت پای پرانتزی به صورت تشدید یافته است اما در بسیاری از موارد فقط بحث اختلالات راستا مطرح است و خیلی از این موارد هم به چرخش پاشنه و کف پای کودک مرتبط است . که درمان در اینگونه موارد معمولا سخت نیست و کفش های طبی می تواند کمک کننده باشد . حرکات اصلاحی و ورزش ها هم میتوانند نقشی کمک کننده در درمان پای پرانتزی داشته باشند .

 

هر چه سن کودک کمتر باشد درمان آسانتر و موثرتر است

 در نهایت مهم این است که این اختلالات در سنین کودکی  و هر چه سریعتر تشخیص داده شوند . هر چقدر سن کودک پایینتر باشد درمان راحتتر است به این دلیل که کودک در سن رشد است و اگر انحرافی وجود داشته باشد و مورد توجه قرار نگیرد، با افزایش سن و افزایش رشد کودک این انحراف میتواند تشدید پیدا کند . نکته مهم دیگر این است که در سنین پایین با انواع مداخلات پزشکی غیر جراحی می توان این اختلالات را برطرف کرد اما وقتی سن کودک بالا می رود و رشد تکمیل میشود احتمال موفقیت درمان غیر جراحی کمتر خواهد بود .

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی