آیا همه افراد می توانند از مکمل های امگا 3 استفاده کنند؟

مکمل های امگا 3 امروزه  به طور گسترده ای در بسیاری از داروخانه ها در دسترس همگان قرار دارد و خواص درمانی بسیاری – از جمله کاهش التهاب و کاهش سطح تری گلیسیرید خون برای آن ذکر شده است . آما آیا تنها به دلیل اینکه آنها به آسانی در دسترس هستند ، استفاده از آن برای همه افراد مجاز است؟

فرقی نمی کند همانطور که شما برای استفاده از هر نوع مکمل و یا داروی دیگری باید با پزشک خود مشورت کنید ، قبل از استفاده از مکمل های امگا 3 نیز باید این کار را انجام دهید . به خصوص اگر یکی از شرایط زیر را دارید :

به ماهی آلرژی دارید

آلرژی به ماهی

برخی از انواع اسیدهای چرب امگا 3 – مانند دکوزاهگزانوئیک اسید( DHA ) و ایکوزاپنتانوئیک اسید ( EPA ) – از ماهی مشتق شده اند . بنابراین اگر شما به سخت پوستان و یا هر نوع دیگری از ماهی آلرژی داشته باشید ، در مصرف این نوع از مکمل های امگا 3 باید بسیار محتاط باشید، زیرا مصرف این نوع مکمل ها که از روغن ماهی تهیه شده اند ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک از بروز بثورات جلدی گرفته تا خدای ناکرده شوک آنافیلاکسی در شما شود .

اگر تصمیم داشتید از این مکمل ها برای کاهش تری گلیسرید خونتان استفاده کنید پزشک شما میتواند گزینه های دیگری را به این منظور به شما معرفی کند .

یک خونریزی فعال و یا اختلالات انعقادی دارید

اختلالات انعقادی

اسیدهای چرب امگا 3 – به خصوص در دوزهای بیشتر از 3 گرم در روز – می تواند توانایی انعقاد خون را کاهش دهد ، بنابراین در چنین شرایطی احتمال خونریزی بیشتر می شود .

بنابراین اگر شما مشکلات انعقادی دارید و یا یک خونریزی فعال در بدن دارید مثلا خونریزی به علت یک حادثه ، خونریزی داخل جمجمه ، و یا زخم معده  – نباید از این مکمل ها استفاده کنید .

اگر مبتلا به دیابت هستید ، مکمل های امگا 3 را با احتیاط مصرف کنید

دیابت

برخی مطالعات اشاره دارند که مصرف مکمل های اسید چرب امگا 3 – به خصوص در دوزهای بالاتر – می تواند کمی باعث افزایش سطح قند خون افراد دیابتی شود .

با این حال ، به نظر نمی رسد که استفاده از مکمل های امگا 3 بتواند کنترل دراز مدت قند خون را تحت تاثیر خود قرار دهد ، چنانچه سطح هموگلوبین A1C افراد در این مطالعات به طور قابل توجهی تحت تاثیر این مکمل ها قرار نگرفت .

در مطالعات دیگر نیز ارتباطی بین سطح قند خون افراد و مصرف مکمل امگا 3 دیده نشد. اما با توجه به اینکه این مطالعات محدود و متناقض هستند ، بهتر است شما اگر مبتلا به دیابت هستید قبل از شروع مصرف این مکمل ها حتما با پزشک خود مشورت کنید تا اگر لازم باشد در کنار استفاده از آن در صورت نیاز دوز داروی شما را نیز تنظیم کند .

در حال مصرف داروهای دیگر هستید

مصرف دارو در کنار مکمل امگا 3

اگرچه همه داروها با مکمل های اسید چرب امگا 3 تداخل ندارند ، اما کار درست این است که شما قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکملی به خصوص زمانی که شما از چندین دارو به طور همزمان استفاده می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف همزمان مکمل های امگا 3 با داروهایی مانند رقیق کننده های خون مثل کومادین ( وارفارین ) ، آسپرین ، داروهای ضد پلاکت ( مانند پلاویکس ) ، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( از جمله ادویل ، موترین ، ناپروکسن ) ممکن است باعث افزایش احتمال خونریزی در فرد شود .

فشار خون پایین دارید و یا از داروهای کاهنده فشارخون استفاده می کنید

فشار خون و مکمل امگا 3

اگر شما در حال حاضر از داروهای فشار خون استفاده می کنید ، استفاده همزمان این داروها با مکمل امگا 3 می تواند فشار شما را بیشتر کاهش دهد . اگر چه به نظر می رسد که دریافت دوزهای بالای امگا 3 می تواند اثرات کاهنده گی رو فشار خون داشته باشد ( بین 3 تا 5 میلی متر جیوه برای سیستولیک و 2 تا 3 میلی متر جیوه برای دیاستولیک ) اما اگر شما از داروهای کاهنده فشارخون استفاده می کنید ممکن است مصرف مکمل امگا 3 فشار شما را به میزان بیشتری کاهش دهد .

نتیجه گیری

حتی اگر شما هیچ کدام از شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشند ، اگر مایلید از مکمل های اسید چرب امگا 3 به منظور کاهش چربی خون خود استفاده کنید حتما در این مورد با پزشکتان مشورت کنید . به این ترتیب ، او می تواند از هر نوع تعاملات ناخواسته این مکمل با داروهای دیگری که احیانا شما استفاده می کنید جلوگیری کرده و به شما کمک کند تا دچار عوارض جانبی ناخواسته نشوید .

برچسب ها :

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از واتساپ

تماس تلفنی