ارتباط بین چاقی و سرطان

چه ارتباطی بین چاقی و سرطان وجود دارد ؟

امروزه مساله چاقی و اضافه وزن به یک معضل اپیدمیک و همگانی در تمام کشورهای جهان تبدیل شده است و متاسفانه روز به روز بر آمار افراد چاق در جهان افزوده می شود .

طبق تحقیقاتی که در سال 2014 انجام گرفت مشخص شد که 640 میلیون فرد بزگسال و 110 میلیون کودک و نوجوان چاق در دنیا زندگی می کنند . درست است که عوامل ژنتیکی می تواند بر چاقی افراد تاثیر گذار باشد ، اما امروزه عامل اصلی در افزایش روند روز افزون آمار چاقی در جهان ، دریافت غذاهای پر کالری و افزایش کم تحرکی در افراد است .

چاقی و سرطان و درمان

همانطور که حتما شنیده اید به چاقی لقب ام الامراض را داده اند . چرا که نه تنها خود به تنهایی یک بیماری محسوب می شود ، بلکه می تواند زمینه ابتلا به سایر بیماری های مزمن را نیز فراهم کند . در بیماری هایی نظیر دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و برخی از انواع سرطان ها مثل سرطان های پستان ، روده بزرگ ، مثانه ، مری ، کلیه و…چاقی ، یکی از مهمترین عوامل دخیل در بروز و ابتلای افراد محسوب می شود .

آیا شما چاق هستید ؟

اما برای اینکه ارتباط چاقی و سرطان را بیشتر متوجه شویم ابتدا باید با تعریف چاقی و اضافه وزن آشنا شویم . ما کارشناسان تغذیه برای تشخیص چاقی و اضافه وزن در افراد از شاخصی به نام BMI یا شاخص توده بدن استفاده می کنیم . این شاخص از تقسیم وزن افراد بر حسب کیلو گرم بر مجذور قد آنها به متر محاسبه می شود .

تعریف BMI
تعریف BMI

به عنوان مثال اگر قد خانم یا آقایی 170 سانتی متر باشد و وزن این فرد 85 کیلو باشد ، BMI وی بر حسب این فرمول به صورت زیر محاسبه می شود :

85(وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر 1.7 ضربدر 1.7 (مجذور قد بر حسب متر) مساوی است با 29.4 یعنی این فرد دچار اضافه وزن است .

 • اگر BMI شما بین 25- 29.9 باشد شما دچار اضافه وزن هستید .
 • اگر BMI شما بین 30- 34.9 باشد شما دچار چاقی درجه 1 هستید .
 • اگر BMI شما بین 35- 39.9 باشد شما دچار چاقی درجه 2 هستید .
 • اگر BMI شما بیشتر از 40 باشد شما دچار چاقی درجه 3 و چاقی مرضی هستید .

بر طبق مطالعاتی که در سال 2005 در ایران انجام شد ، مشخص گردید که شیوع چاقی در مردان ایرانی 8.42 و در زنان 17 درصد است .

چاقی چه بر سر ما می آورد ؟ ( بررسی عوامل مرتبط با چاقی و سرطان )

علل بیش از چهار و نیم میلیون مرگ و میر در جهان به علت چاقی است . علت بیش از 9 درصد از سرطانهای شایع در خانم ها چاقی و اضافه وزن می باشد .

 • اضافه وزن و چاقی ریسک ابتلا به سرطانهای معده ، کیسه صفرا ، کبد و پانکراس و تخمدان را افزایش می دهد .
 • در خانم هایی که BMI بیشتری دارند و اندازه دور کمر آنها بزرگتر است احتمال سرطان های وابسته به استروژن مانند سرطان پستان بعد از یائسگی افزایش می یابد . زیرا چاقی باعث افزایش سطح استروئیدهای جنسی ( تستسترون، استروژن و  … ) درخانم ها بعد از یائسگی می شود .
 • مطالعات نشان داده است ارتباط معنی داری بین سرطان رحم با افزایش وزن و چاقی در خانم ها وجود دارد ، بطوریکه ابتلا به این نوع از سرطان در خانم های دارای اضافه وزن حدود ۱/۵ ٪ و در خانم های با چاقی درجه ۱ حدود ۲/۵٪ و در خانم های با چاقی درجه ۲ ، ۴/۵٪ و در خانم های با چاقی درجه ۳ ، ۱/۷٪ است .
چاقی و سرطان

چاقی و سرطان

 • همچنین ارتباط معنی داری بین افزایش BMI با بیماری میلیوم چندگانه (مولتیپل میلوما) دیده شده است، بطوریکه احتمال ابتلا به سرطان در افراد دارای اضافه وزن و چاقی بطور معنی داری افزایش می یابد .
 • طبق برخی شواهد ارتباط مثبتی بین افزایش شاخص توده بدن با سرطان تیروئید و مننژیم وجود دارد.
 • در کودکان و نوجوانانی که BMI بالاتری دارند ، احتمال ابتلای سرطان در آنها در سنین بزرگسالی افزایش می یابد . همچنین امید به زنده ماندن در افراد مبتلا به سرطانی که چاق هستند کمتر از سایر افراد مبتلا با وزن مناسب است .

چرا چاقی احتمال ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد؟

 

چاقی و سرطان - کودکان

چاقی و سرطان – کودکان

 • چاقی باعث بروز اختلالات اندوکرین و متابولیکی در بدن می شود در سرطان نیز مکانیسم های سلولی و مولکولی بدن در بدن تغییر می کند. بنابراین ، چاقی می تواند اثرات منفی سرطان بر بدن را تشدید کند .
 • چاقی باعث افزایش سطح هورمونهای استروئید جنسی مثل استروژن ، اندوژن و پروژسترون می شود . این هورمونها با تحریک پیام رسانی درون سلولی به افزایش تقسیم سلولی کمک کرده و بنابراین در افراد مبتلا به سرطان سرعت تکثیر سلول های سرطانی و تومور در بدن بیشتر می شود .
 • در افراد چاق مقاومت به انسولین و هیپرانسولینمی بیشتر دیده می شود. افزایش انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین 1-IGF در بروز سرطان موثر هستند .
 • افزایش بافت چربی باعث ایجاد التهاب در بدن می شود. التهاب مزمن می تواند ریسک ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهد.
 • چاقی باعث افزایش استرس اکسیداتیو و تولید رادیکال های آزاد در بردن می شود و این رادیکال های آزاد با افزایش تخریب DNA سلولی می تواند زمینه ساز بروز انواع سرطان در افراد چاق شود .

خبر خوب اینکه

رابطه تغذیه و سرطان

رابطه تغذیه و سرطان

کاهش وزن به هر میزانی که باشد نقش بسیار مهمی در کاهش عوامل خطر و بیماریهای مرتبط با چاقی دارد . پس فرصت را از دست ندهید و از همین امروز با در نظر گرفتن یک برنامه غذایی سالم و کم کالری و با افزایش فعالیت بدنی خود را از شر این چربی های مزاحم خلاص کنید .

,
نوشته‌های پیشین
درمان صحیح چاقی در کودکان
نوشته‌ی بعدی
غذاهای که باعث التهاب در بدن میشوند

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی