کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

کشور ما از جمله کشورهایی است که شیوع کمبود ویتامین دی در آن بسیار بالاست . این مساله در هر دو جنس دیده می شود و تمام گروه‌های سنی از کودکان گرفته تا جوانان، میانسالان و سالمندان با این کمبود مواجه هستند . علاوه بر اثرات مثبتی که این ویتامین بر سلامت استخوان ها و جذب کلسیم ، ویتامین دی دارد ، دریافت میزان کافی آن از بروز بسیاری از انواع سرطان پیشگیری می کند .

76 نوجوانان ، 86 درصد زنان باردار و 60 درصد میانسالان در کشور ما دچار این کمبود هستند .

سرطان

برخی از مهم ترین یافته های علم تغذیه در سال های اخیر شواهدی از توانایی ویتامین D برای دفاع از بدن ما در برابر انواع سرطان ها ارائه می دهد . بیش از 800 مقاله علمی در ارتباط با رابطه ویتامین دی و سرطان منتشر شده است . در حال حاضر شواهد فراوانی موجود است که نشان می دهد حفظ سطوح مناسب ویتامین دی یک استراتژی موثر در مقابله با بیماری سرطان است. تحقیقات نشان می دهد که کفایت ویتامین D خطر مرگ ناشی از انواع سرطان ها مثل سرطان سینه ، سرطان روده بزرگ، سرطان ریه و پروستات ، سرطان خون و لنفوم و … را کاهش می دهد .

مدارک و شواهد اثبات تاثیر ویتامین D در کاهش خطر سرطان

این ایده که ویتامین دی می تواند در برابر سرطان اثر محافظت کننده داشته باشد از مشاهداتی نشات گرفت که نشان میداد مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ در مناطقی که در معرض کمترین میزان نور خورشید هستند بیشتر از مناطقی بود که مردم بیشتر در معرض نور خورشید قرار داشتند .

منابع غذایی ویتامین دی

مطالعات متعددی  نشان دادند که بین قرار گرفتن افراد در معرض نور آفتاب و 24 نوع مختلف سرطان ، از جمله سرطان های شایعی مثل سرطان پستان، روده بزرگ ، راست روده و پروستات ارتباط معکوسی وجود دارد و از آنجا که اصلی ترین منبع ویتامین D  برای اکثر مردم نور خورشید است، افرادی که پوست تیره تری دارند ، در مواجهه با اشعه UV خورشید ، ویتامین دی کمتری تولید می کنند و به همین دلیل مرگ و میر و شیوع انواع سرطانها در آمریکایی های آفریقایی تبار نسبت به آمریکایی های سفید پوست بیشتر است .

ارتباط ویتامین D و پیری سالم

علاوه بر پیشگیری از سرطان، کاهش سطح ویتامین دی منجر به کاهش خطر ضعف و زمین خوردن افراد مسن می شود . زمین خوردن می تواند برای افراد مسن بسیار خطرناک باشد و یکی از علل عمده شکستگی ، آسیب به سر، و مرگ تصادفی در افراد مسن نیز همین مساله است .

پس از زمین خوردن ، فرد مسن در عملکرد روزانه خود دچار مشکل شده و استقلال خود را از دست می دهد . حدود 25 درصد از آمریکایی ها مسن که زمین میخورند در ظرف شش ماه می میرند و بیش از 50 درصد آنها به خانه سالمندان سپرده می شوند .

از دست دادن توده عضلانی و کمبود ویتامین D دو عامل اصلی و خطرساز برای سقوط افراد مسن است . یکی از خواص ویتامین دی که کمتر شناخته شده است تاثیر سودمند آن بر عملکرد عضلانی است . کمبود ویتامین D با کاهش قدرت عضلانی در افراد مسن همراه است و دریافت مکمل های ویتامینD باعث بهبود قدرت عضلانی و تعادل این افراد می شود .

مکمل ویتامین دی

تعیین دوز مناسب ویتامین دی برای پیشگیری از سرطان

همانطور که اشاره شد در کشور ما کمبود ویتامین D بسیار رایج است . تعداد بسیار کمی از مواد غذایی به طور طبیعی حاوی ویتامین دی هستند و دستیابی به سطوح مناسب این ویتامین از طریق نور خورشید می تواند بسته به جایی که شما زندگی می کنید ، زمانی که در خارج از منزل صرف می کنید، و رنگ پوست تان برای شما مشکل باشد . به علاوه قرار گرفتن در معرض نور خورشید احتمال خطر آسیب به پوست و خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد .

بنابراین دریافت دوز متوسط روزانه یک مکمل ویتامین D3  یک گزینه معقول برای اکثر افراد است . شواهد علمی پیشنهاد می کند ، برای رسیدن به سطح خونی مناسب ویتامین دی ( 30 تا 45 نانوگرم / میلی لیتر) دریافت 1000-2000 واحد ویتامین D از طریق مکمل غذایی در طول روز برای اکثر افراد مناسب است .

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از واتساپ

تماس تلفنی