آیا مصرف کافئین به بهبود حافظه افراد کمک می کند؟

نظریه ای وجود دارد که می گوید مصرف کافئین در دوران میانسالی با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در ارتباط است ، همچنین می تواند عملکرد شناختی مغز را بهبود بخشد .

اما تحقیقات در مورد مصرف کافئین و کمک به بهبود حافظه چه می گویند ؟

مطالعه ای در سال 2014 در دانشگاه جانز هاپکینز انجام شد و نتایج منتشر شده نشان داد که مصرف کافئین باعث بهبود عملکرد حافظه افراد می شود .

در این مطالعه به 160 نفر مرد و زن تصاویری نشان داده شد و بعد از پنج دقیقه به تعدادی از آنها یک قرص 200 میلی گرمی کافئین و به تعدادی یا دارونما ( پلاسبو ) داده شد .

بیست و چهار ساعت بعد ، شرکت کنندگانی که قرص کافئین را استفاده کرده بودند در مقایسه با کسانی که قرص دارونما را دریافت کرده بودند بهتر تصاویر را به خاطر آوردند .

به گفته محققان ، به یاد آوردن بهتر تصاویر به دنبال تجویز قرص کافئین می تواند نشانگر این مسئله باشد که مصرف کافئین می تواند موجب بهبود حافظه افراد به سبب افزایش میزان تمرکز آنها شود .

کافئین و آلزایمر

کافئین و آلزایمر

همچنین مشاهده شده است که مصرف کافئین در افراد مسن حافظه کاری آنها را بهبود می بخشد .

مطالعه ای دیگر روی زنبورهای عسل نشان داد که زنبورهای عسلی که کافئین مصرف می کنند بیشتر از زنبورهای عسلی که سوکروز مصرف می کنند بوی گل ها را به خاطر می آورند .

همچنین مطالعات نشان می دهد مصرف  کافئین حافظه فضایی ما را بهبود می بخشد . مطالعه ای بر روی افرادی که به طور منظم کافئین مصرف می کنند و افرادی که گهگاه از آن استفاده می کنند نشان داد که  در هر دو گروه ، توانایی حفظ نقشه (معیاری برای اندازه گیری حافظه فضایی) بهبود یافته است .

نکته جالب اینجاست که با مصرف دوز مشخصی کافئین ، حافظه فضایی کسانی که به مصرف کافئین عادت دارند کمتر از افرادی که به ندرت کافئین مصرف می کنند بهبود می یابد .

کافئین چای، کولا یا قهوه ؟؟

یک مطالعه در زنان بالاتر از 65 سال مبتلا به بیماری های قلبی عروقی ( و در نتیجه در معرض بیشتر خطر زوال شناختی مربوط به دمانس عروقی ) انجام گرفت . در این مطالعه تاثیر مصرف کافئین بر میزان معیارهای شناختی این زنان در فواصل منظم در طول پنج سال مورد مطالعه قرار گرفت .

نتایج نشان داد زنانی که کافئین خود را با مصرف قهوه و نه از طریق مصرف چای و کولا دریافت کرده اند تست های شناختی را بهتر از افرادی که کافئین کمتری مصرف کرده بودند ،  پاسخ داده اند  .

نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا

دریافت کافئین از طریق نوشیدنی های انرژی زا مؤثر است ؟

محققان برای پاسخ به این سوال که آیا نوشابه های انرژی زا، که حاوی سطوح بالایی از کافئین هستند نیز به بهبود عملکرد شناختی افراد کمک می کند ؟ تحقیقات متعددی انجام دادند .

نتیجه تحقیقات بر روی شرکت کنندگان 15-18 سال که از انواع نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کردند نشان داد که این نوشیدنی ها  تنها مدت زمان بیداری شرکت کنندگان را بیشتر می کند و هیچ تفاوت قابل توجهی در عملکرد شناختی افراد ندارد .

صمغ های کافئین دار چه طور ؟

آیا دوست دارید راه های مختلف مصرف کافئین را در کنار مصرف قهوه تجربه کنید ؟ بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی مشخص شده ، مصرف صمغ های گیاهی کافئین دار نیز مثل نوشیدن قهوه در بهبود عملکرد حافظه موثر است.

مصرف کافئین قهوه و بهبود حافظه

مصرف کافئین قهوه و بهبود حافظه

افسانه یا واقعیت ؟

مطالعات دیگری در رد منافع حاصل از مصرف کافئین بر بهبود عملکرد حافظه انجام شد . یکی از این مطالعات در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است که نشان می دهد مزایای مصرف کافئین تنها محدود به افزایش مختصر تمرکز افراد میشود نه بهبود حافظه آنها .

نتیجه گیری و هشدار

تحقیقات گسترده ای بر روی تاثیر مصرف کافئین بر بهبود عملکرد حافظه و سایر فرآیندهای شناختی افراد صورت گرفته است . نتایج به طور قابل توجهی ضد و نقیض  است ، اما به نظر می رسد این نظریه صحیح تر باشد که مصرف کافئین باعث افزایش عملکرد شناختی افراد می شود .

بعضی از تحقیقات اشاره دارند که منبع دریافت کافئین هم در بروز این تاثیرات نقش اساسی دارد و بهتر است کافئین از مصرف قهوه تامین شود نه منابع دیگر آن. در نهایت توصیه می شود سعی کنید در مصرف کافئین افراط نکنید زیرا در برخی افراد حتی دریافت مقدار کم کافئین هم می تواند برای سلامتی شان مضر باشد .

منبع :

www.verywell.com

, , ,
نوشته‌های پیشین
دستور یک چای طبیعی برای از بین بردن مشکلات خواب
نوشته‌ی بعدی
 اسموتی کرفس و سیب سبز ،سم زدای قوی کلیه های شما

مطالب پیشنهادی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنون خانم چیذری من کنکوریم وکافیین مصرف میکنم این که روی حافظه اثر بد نداره خیلی برام مهم بود

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   ۱۳۹۸-۰۴-۰۸ ۱:۲۸ ق.ظ

   خواهش می کنم مریم جان امیدوارم در کنکور موفق باشید .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی