در چند دهه گذشته استفاده از رژیم های غذایی پروتئینی به عنوان یک روش مؤثر در کاهش وزن بین مردم رواج یافته است . با این حال، خوردن یک رژیم غذایی که فقط شامل پروتئین باشد شما را در معرض خطر کمبود انواع ویتامین ها و مواد معدنی که در سایر غذاهای دیگر وجود دارند قرار می دهد .
بدن شما برای رشد، نگهداری و تعمیر بافت ها و عضلاتش به دریافت میزان کافی پروتئین نیاز دارد . داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به شما کمک میکند که از عوارض جانبی یک رژیم غذایی پروتئینی در امان باشید .

با هم عوارض داشتن این نوع رژیم را مرور می کنیم :

 

یبوست

داشتن یک رژیم غذایی پروتئینی شما را در معرض خطر انواع ناراحتی های گوارشی از جمله یبوست قرار می دهد .
وجود کربوهیدرات ها در رژیم غذایی فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کند . فیبر ها به نرم کردن مدفوع و خروج بهتر مواد زائد از بدن کمک می کنند .


غذاهای حاوی پروتئین بالا، مانند گوشت و تخم مرغ، هیچ فیبری در اختیار بدن شما قرار نمی دهند ، بنابراین انتخاب یک رژیم غذایی پر پروتئین و حذف کربوهیدرات ها از برنامه غذایی منجر به ایجاد اختلال در هضم مواد غذایی بدن شده و با جلوگیری از حرکات طبیعی روده زمان حمل فضولات از دستگاه گوارش را کاهش و باعث ایجاد مشکل یبوست در فرد می شود .

 

بی حالی و ضعف

رژیم های غذایی پروتئینی که فقط شامل پروتئین و فاقد کربوهیدراتها می باشند ، انرژی لازم برای تامین سوخت بدن و مغز شما را فراهم نمی کنند . مصرف کربوهیدرات ها در رژیم غذایی ،گلوکز که همان سوخت اولیه بدن برای حرکت، هضم و تفکر است را فراهم می کند.


یک رژیم غذایی که تنها حاوی پروتئین است این منبع اصلی انرژی را در اختیار بدن قرار نمی دهد . در نهایت، بدن برای تامین نیازش به انرژی به جای مصرف کربوهیدرات ها شروع به استفاده از پروتئین ها به عنوان یک منبع سوخت می کند و خب این روش تامین انرژی ، یک فرایند غیر طبیعی برای بدن محسوب می شود .
وقتی که پروتئین به عنوان منبع سوخت مورد استفاده قرار گرفت ، ذخایر پروتئین بدن برای ساخت و تعمیر عضلات کاهش یافته و این مسئله باعث تحلیل و از بین رفتن بافت های عضلانی می شود و در چنین شرایطی فرد مرتب احساس خستگی ، ضعف و بی حالی خواهد داشت .

 

کاهش ذخایر کلسیم 

 

داشتن رژیم های غذایی پروتئینی و خوردن پروتئین بیش از حد نیاز ، ممکن است منجر به کاهش ذخایر کلسیم استخوانها در دراز مدت شود . بدن شما در طول هضم پروتئینها ، اسیدی می شود ، بنابراین برای خنثی کردن اسیدیته خون، شروع به برداشتن کلسیم از استخوان های خود می کند. اگر دریافت کلسیم شما در چنین شرایطی کم باشد و بدن نتواند ذخایر کلسیم خود را از طریق رژیم غذایی بازسازی کند به تدریج این برداشت کلسیم از استخوان ها، منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ها شده و خطر پوکی استخوان در فرد را افزایش می دهد .

 

کمبود مواد مغذی ضروری 

داشتن رژیم های غذایی پروتئینی بدن شما را دچار کمبود مواد مغذی ضروری ، از جمله کربوهیدرات های پیچیده، چربی های سالم، ویتامین ها و مواد معدنی می کند . کربوهیدراتها به شکل سبزیجات، میوه ها و غلات سبوس دار منبع سوخت اولیه بدن را همراه با مواد مغذی ضروری مانند ویتامین B و منیزیم تامین می کنند ، بنابراین مصرف انواع کربوهیدرات انرژی شما را زیاد کرده و به انقباض عضلات شما کمک می کنند .

همچنین مصرف انواع چربی های سالم در رژیم غذایی روزانه مانند انواع آجیل و مغزها ، ماهی های چرب و زیتون به انجام عملکردهای حیاتی بدن، مثل حفظ تعادل هورمونی، داشتن پوستی سالم و جذب ویتامین ها کمک شایانی می کند.
میوه ها و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها و املاحی هستند که از قلب شما محافظت کرده ، از بروز برخی انواع سرطانها ، بیماریهای قلبی و سکته پیشگیری می کنند .
بنابراین، داشتن یک رژیم غذایی پروتئینی تنها ممکن است بدن را در معرض خطر سوء تغذیه قرار داده و ریسک ابتلا به یکسری از بیماریها را در شما افزایش دهد.

منبع :

livestrong.com

نوشته‌های پیشین
کمبود ویتامینهایی که سبب خستگی تان می شوند
نوشته‌ی بعدی
چرا من همیشه احساس گرسنگی می کنم ؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی