آیا مصرف عسل برای دیابتی ها مجاز است ؟

آیا مصرف عسل برای دیابتی ها مجاز است ؟ آیا انواع خاصی از عسل هست که برای درمان دیابت مفید باشد؟ چرا عسل طبیعی باز هم منع مصرف دارد؟ آیا مصرف عسل همراه موم هم برای بیمار دیابتی مضر است ؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد همراه ما باشید .

عسل یک ماده غذایی شیرین است که تقریبا 70 درصد آن از کربوهیدرات تشکیل شده‌است و یک قاشق مرباخوری عسل تقریبا 17 گرم کربوهیدرات دارد . قندهای اصلی عسل قند‌های ساده مانند دکستروز (‌ گلوکز ) و لولوز ( فروکتوز ) هستند که حدود 85 تا 95 درصد قند عسل را تشکیل می‌دهند . تاکنون بیش از بیست نوع قند مختلف در عسل شناسایی شده‌اند .

شیرینی عسل 25 برابر بیشتر از شیرینی قند معمولی یعنی ساکارز است . پس نمی‌توان گفت که عسل قند ندارد چرا که توضیحات فوق ، این فرضیه را رد می‌کند .

کدام نوع عسل برای دیابتی ها مناسب تر است ؟

بهترین عسل برای دیابتی ها

بهترین عسل برای دیابتی ها

شاید شما هم شنیده اید انواع عسلی که مقدار کمتری گلوکز و مقدار بیشتری فروکتوز دارند برای افراد دیابتی مناسب ترند . در واقع گلوکز برای جذب ، به انسولین احتیاج دارد اما فروکتوز مکانیسم جذب متفاوتی دارد و به انسولین احتیاجی ندارد . مثلا عسل اقاقیا مقدار زیادی فروکتوز دارد و به همین دلیل بعضی از متخصصان توصیه می‌کنند که این عسل بهترین نوع عسل برای دیابتی ها هست .

اما بهتر است بدانید که فروکتوز هم در کبد می‌تواند به گلوکز یعنی قند‌خون ، تبدیل شود . از طرفی می‌تواند در مسیر متابولیسم کبدی ، تری‌گلیسیرید و چربی‌خون را افزایش دهد . با توجه به این موضوع ، می‌توان گفت که عسل ، هر چه قدر هم طبیعی و ارگانیک باشد باز هم قند دارد و می‌تواند به راحتی قند‌خون را افزایش دهد .

آیا مصرف عسل همراه موم هم برای بیماران دیابتی مضر است؟

عسل همراه موم و دیابت

عسل همراه موم و دیابت

موم کندو عسل که توسط زنبور تولید می شود از ترکیب موم معمولی و صمغ درختان حاصل می‌شود ، حالت خمیری دارد و چسبناک است ، بوی مطبوعی دارد و رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است . رنگ و عطر موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد.

موم عسل ، در بدن انسان هضم نمی‌شود و با همان ساختار شیمیایی اولیه ، از بدن دفع می‌شود . موم عسل می‌تواند نقش فیبر در میوه‌جات را داشته باشد اما چون غلظت قندها در عسل بیشتر از میوه است ، دیگر تاثیری نمی‌تواند داشته باشد .  عسل حتی اگر همراه موم هم مصرف شود ، به دلیل غلظت زیاد قند ، باز هم قند بالایی دارد .

خوردن عسل برای دیابتی ها هم خواص زیادی دارد و مطالب گفته شده بدین معنا نیست که عسل ماده ‌غذایی مضری می‌باشد اما برای یک بیمار دیابتی ، کنترل قند اهمیت بسیار بیشتری دارد .

بالاخره بیماران دیابتی می توانند عسل بخورند ؟

دیابت و مصرف عسل

دیابت و مصرف عسل

در بیمار دیابتی ، کنترل قند خون ، هدف بزرگی است . خوردن عسل بدون محدودیت و به مقدار زیاد به راحتی می‌تواند رسیدن به این هدف را برای بیمار دیابتی سخت کند ، پس اگر یک بیمار دیابتی بخواهد قند خون خود را کنترل کند و از مشکلاتی که قند‌ خون بالا به دنبال خواهد داشت دوری کند ، بهتر است همیشه یک رژیم غذایی مناسب تحت نظر متخصص تغذیه داشته باشد .

در الگوی این برنامه غذایی مشاور تغذیه می تواند با محاسبه دقیق کربوهیدرات مصرفی بیمار دیابتی مقدار کمی عسل را نیز در برنامه غذایی فرد دیابتی قرار دهد .

البته راه دومی هم وجود دارد که البته توصیه نمی شود و آن هم اینکه همزمان با مصرف عسل دوز داروی مصرفی خود را افزایش ‌دهید . افزایش دوز دارو وقتی فرد انسولین تزریق می‌کند راحت‌تر از افزایش دوز در مصرف قرص است . اگر یک فرد دیابتی دوز انسولین رگولار را جهت پرخوری افزایش دهد در آینده‌ای نزدیک مشکل چاقی و اضافه وزن بیشتری خواهد داشت.

چون انسولین یک هورمون 100% آنابولیک است و لیپوژنز و ساخت و ذخیره چربی ها را در بدن افزایش می دهد . بنابراین با تمام این توضیحات ، راه دوم آینده خوبی ندارد و مصرف عسل برای دیابتی ها تنها تحت نظر مشاور تغذیه امکان پذیر است .

نوشته‌های پیشین
بهترین صبحانه برای افراد دیابتی چیست ؟
نوشته‌ی بعدی
بیماران دیابتی این غذاهای شفا بخش را دریابید

مطالب پیشنهادی

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی