ضرورت مصرف مکمل اسید فولیک در زنان

چرا مصرف مکمل اسید فولیک برای زنان ضروری است؟

اسید فولیک یا فولات ( یک نوع ویتامین B ) است که هر کس به آن نیاز دارد . اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، دریافت مکمل اسید فولیک اهمیت ویژه ای برای شما دارد . اسید فولیک جنین را در برابر نقایص جدی مادرزادی محافظت می کند .

شما می توانید اسید فولیک را هم از طریق مکمل های ویتامینی و یا غذاهای غنی شده به این ویتامین مانند نان و غلات غنی شده با اسید فولیک دریافت کنید . همچنین فولات به طور طبیعی در غذاهایی مانند سبزیجات برگ سبز ، پرتقال و حبوبات یافت می شود .

اسید فولیک و فولات چه فرقی با هم دارند ؟

تفاوت فولات و اسید فولیک

تفاوت فولات و اسید فولیک

همانطور که اشاره شد اسید فولیک نوعی از فولات یک نوع ویتامین B است .

فولات به صورت طبیعی در میوه ها ، سبزیجات و آجیل ها یافت می شود . اما اسید فولیک شکل دیگری از فولات است که در مکمل های ویتامینی و غذاهای غنی شده یافت می شود .

فولیک اسید و فولات در تولید گلبول های قرمز خون جدید و سالم به بدن کمک می کند . وظیفه گلبول های های قرمز خون این است که اکسیژن را به تمام قسمت های بدن شما حمل کنند . اگر بدن شما نتواند به مقدار کافی گلبول قرمز تولید کند ، کم خونی ایجاد می شود .

در واقع زمانی که کم خونی اتفاق می افتد خون نمی تواند به اندازه کافی اکسیژن مورد نیاز بدن شما را حمل کند ، بنابراین شما دچار علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی یا ضعف می شوید . همچنین اگر شما اسید فولیک را به اندازه کافی دریافت نکنید ، ممکن است دچار نوعی کم خونی شوید که به آن کم خونی فقر فولات می گویند .

چرا زنان به مکمل اسید فولیک نیاز دارند ؟

ضرورت مصرف مکمل فولیک اسید در زنان

ضرورت مصرف مکمل فولیک اسید در زنان

هر فردی چه زن و چه مرد برای سلامتی به این ویتامین نیاز دارد . اما دریافت آن برای زنان بسیار مهمتر است زیرا :

 • دریافت مکمل اسید فولیک قبل از بارداری و در دوران بارداری جنین را در مقابل نقایص مادرزادی از جمله نقص لوله عصبی در هنگام تولد محافظت می کند . این نقص جنینی در چند هفته اول حاملگی اتفاق می افتد ، حتی قبل از اینکه یک زن بداند که باردار است .
 • همچنین استفاده از مکمل اسید فولیک ممکن است از انواع دیگر نقایص هنگام تولد و سقط جنین پیشگیری کند . از آنجایی که حدود نیمی از بارداری ها اغلب برنامه ریزی نشده اند ، کارشناسان توصیه می کنند همه زنان در سنین باروری به میزان کافی اسید فولیک دریافت کنند حتی اگر قصد بارداری نداشته باشند .
 • اسید فولیک با کمک به تولید گلبول های قرمز طبیعی و سالم  و رشد آنها به سلامت خون کمک می کند . اگر اسید فولیک به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد فرد به یک نوع کم خونی فقر فولات مبتلا می شود . نسبت این کم خونی در زنان در سنین باروری بیشتر از مردان است .

چگونه اسید فولیک را دریافت کنم ؟

شما می توانید به دو صورت فولیک اسید را دریافت کنید .

اول از طریق غذاهایی که می خورید . فولات به طور طبیعی در برخی از غذاها ، از جمله اسفناج ، آجیل و حبوبات یافت می شود . اسید فولیک در غذاهای غنی شده مانند نان، چاشنی و غلات یافت می شود . اگر روی برچسب یک ماده غذایی اصطلاح “غنی شده” را دیدید در لیست مواد تشکیل دهنده آن ببینید که آیا اسید فولیک هم به آن اضافه شده است .

همچنین اکثر مکمل های مولتی ویتامین حاوی 400 میکروگرم یا 100 درصد ارزش روزانه اسید فولیک هستند .  هنگام استفاده از یک مکمل ویتامینی برچسب آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید به میزان کافی اسید فولیک داشته باشد .

زنان به چه مقدار اسید فولیک نیاز دارند ؟

همه زنان هر روز به 400 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند . زنان باردار باید 400 تا 800 میکروگرم را از طریق مکمل ویتامین یا مواد غذایی که اسید فولیک به آنها افزوده شده دریافت کنند . این علاوه بر فولاتی است که به طور طبیعی از طریق غذا دریافت می کنید .

برخی از زنان ممکن است روزانه بیشتر به اسید فولیک نیاز داشته باشند

 • اگر باردارید یا قصد بارداری دارید : شما به 400 تا 800 میکرو گرم اسید فولیک نیاز دارید . البته با توجه به شرایط ممکن است پزشک شما دوزهای بالاتری را برایتان در نظر بگیرد .
 • اگر بچه ای با نقص لوله عصبی (مانند اسپینا بیفیدا) داشته اید و می خواهید دوباره باردار شوید : شما به 4000 میکروگرم نیاز دارید . تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مقدار ممکن است خطر ابتلای نوزاد دیگر به بیماری اسپینا بیفیدا را کاهش دهد .
 • یک عضو خانواده شما مبتلا به اسپینا بیفیدا باشد و بخواهید باردار شوید : به4000 میکرو گرم اسیدفولیک در روز نیاز دارید .
 • اگر خودتان مبتلا به اسپینا بیفیدا باشید : پزشک ممکن است برای شما نیز 4000 میکروگرم را تجویز کند . زنان مبتلا به اسپینا بیفیدا ریسک بیشتری برای ابتلای فرزنشان به نقص لوله عصبی دارند .
 • اگر داروهایی را برای درمان صرع ، دیابت نوع 2 ، آرتریت روماتوئید یا لوپوس مصرف می کنید : با پزشک یا پرستار خود در مورد مصرف این نوع داروها صحبت کنید. زیرا مکمل اسید فولیک می تواند با این داروها تداخل داشته باشد .
 • اگر به خاطر بیماری کلیوی دیالیز می شوید : با پزشک خود حتما مشورت کنید .
 • اگر بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک دارید ، که بر میزان جذب اسید فولیک تاثیر منفی می گذارند : حتما در این مورد با پزشک خود برای دریافت میزان کافی اسید فولیک صحبت کنید .

اگر اسید فولیک را در طول بارداری به اندازه کافی دریافت نکنم چه اتفاقی می افتد ؟

اگر قبل و در دوران بارداری اسید فولیک به اندازه کافی دریافت نکنید ، نوزاد شما در معرض خطر نقص لوله عصبی قرار می گیرد . نقص لوله عصبی نقص شدیدی است که بر ستون فقرات ، نخاع یا مغز نوزاد تاثیر می گذارد و ممکن است باعث مرگ وی شود .

اسپینا بیفیدا

اسپینا بیفیدا

Spina bifida  ( اسپینا بیفیدا ) : این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات نوزاد در طول رشد رحمی کاملا بسته نشده و نخاع در معرض خطر قرار می گیرد . در نتیجه ، اعصاب که پاها و ارگان های دیگر را کنترل می کنند ، کار نمی کنند . کودکان مبتلا به اسپینا بیفیدا اغلب معلولیت های مادام العمر دارند . آنها ممکن است نیاز به جراحی های زیادی داشته باشند .

آنانسفالی

آنانسفالی

Anencephaly ( آنانسفالی ) :این بدان معنی است که قسمت بیشتر مغز و جمجمه در رحم رشد نمی کند . تقریبا تمام نوزادان با این وضعیت قبل یا بعد از تولد می میرند .

آیا حتی اگر قصد  بارداری نداشته باشم نیاز است مکمل اسید فولیک را هر روز مصرف کنم ؟

بله همه زنانی که در سنین باروری هستند باید روزانه 400 تا 800 میکروگرم اسید فولیک را مصرف کنند ، حتی اگر قصد بارداری نداشته باشند . دلایل متعددی وجود دارد :

 • روش های پیشگیری از بارداری ممکن است درست کار نکنند . در یک بررسی توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، تقریبا 40٪ از زنان بارداری که نا خواسته باردار شده بودند از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کردند .
 • نقص های مادرزادی مغز و ستون فقرات در چند هفته اول بارداری رخ می دهند ، یعنی معمولا قبل از زمانیکه شما بدانید که حامله هستید . توجه به این موضوع و دریافت کافی اسید فولیک در زمانی که متوجه شدید که بارداید ، ممکن است خیلی دیر باشد و از نقص های جنینی جلوگیری نکند .
 • شما باید مکمل اسید فولیک را هر روز مصرف کنید . زیرا این ویتامین یک ویتامین محلول در آب است . به این معنی که برای مدت زمان طولانی در بدن باقی نمی ماند و بدن شما آن را به سرعت متابولیزه می کند ، بنابراین بدن هر روز نیاز به اسید فولیک دارد تا به درستی کار کند .

چه غذاهایی حاوی فولات هستند ؟

منابع غذایی فولات

منابع غذایی فولات

فولات به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شود . غذاهایی که به طور طبیعی فولات زیادی دارند عبارتند از :

 • اسفناج و سبزیجات سبز تیره و سبز دیگر
 • پرتقال و آب پرتقال
 • آجیل
 • حبوبات
 • مرغ (مرغ، بوقلمون، و غیره) و گوشت
 • دانه های کامل

چه غذاهایی اسید فولیک دارند ؟

اسید فولیک به غذاهایی که تصفیه شده یا فرآوری می شوند اضافه می شود :

 • غلات صبحانه ( برخی از آنها محتوی 100 درصد از ارزش روزانه توصیه شده – یا 400 میکروگرم – اسید فولیک در هر وعده هستند )
 • نان و ماکارونی
 • آرد
 • آرد ذرت
 • برنج سفید
برچسب مواد مغذی

برچسب مواد مغذی

از سال 1998، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) از تولید کنندگان مواد غذایی برای افزودن اسید فولیک به نان های فرآوری شده ، غلات ، آرد ، ذرت ، پاستا ، برنج و دیگر دانه ها استفاده کرده است .

 

برای سایر مواد غذایی ، باید به برچسب غذایی موجود  بر روی بسته بندی محصول توجه کنید تا متوجه شوید آیا آن ماده غذایی اسید فولیک دارد یا خیر . توجه داشته باشید گاهی اوقات ، روی برچسب های غذایی به جای اسید فولیک ” فولات ” نوشته می شود .

چگونه می توانم مطمئن باشم اسید فولیک را به اندازه کافی دریافت می کنم ؟

شما می توانید به اندازه کافی اسید فولیک را به تنهایی از غذا دریافت کنید . بسیاری از غلات صبحانه 100٪ ارزش روزانه (400 میکروگرم) اسید فولیک را دارند .

اگر در معرض خطر ابتلا به اسید فولیک باشید ، پزشک یا پرستار شما ممکن است توصیه کند که هر روز با یک مکمل ویتامین اسید فولیک را مصرف کنید . بیشتر مولتی ویتامین های موجود دارای حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک هستند . برای اینکه مطمئن شوید به برچسب روی بطری مکمل توجه کنید . شما همچنین می توانید به جای استفاده از مولتی ویتامین ها فقط از مکمل اسید فولیک استفاده کنید .

هنگام خرید مکمل اسید فولیک به چه نکاتی توجه کنم ؟

هنگام انتخاب ویتامین ها به برچسب “USP” یا “NSF” توجه کنید. این ” مهر تایید ” به این معنی است که قرص ها به درستی شامل همان مقادیر ویتامینی است که  بر روی برچسب مکمل نشان داده شده است . همچنین مطمئن شوید که قرص ها تاریخ گذشته نباشند . اگر روی مکمل تاریخ انقضا مشخص نیست از خرید آن صرف نظر کنید .

برای کمک به انتخاب یک مکمل مناسب از دکتر داروساز مشورت بخواهید . اگر شما حامله هستید و در حال حاضر یک مکمل ویتامینی را به صورت روزانه دریافت می کنید ، احتمالا تمام اسید فولیک مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد . برچسب مکمل را بررسی کنید تا مطمئن شوید .

برچسب “Supplement Facts” را چک کنید تا مطمئن شوید 400 تا 800 میکروگرم (میلی گرم) اسید فولیک دریافت می کنید .

کم خونی فقر فولات چیست ؟

کم خونی فقر فولات نوعی کم خونی است و زمانی اتفاق می افتد که فولات به اندازه کافی دریافت نمی کنید . کم خونی فقر فولات بیشتر در دوران بارداری شایع است.

علل دیگر این کم خونی عبارت است از : مصرف الکل و مصرف برخی داروهایی که برای درمان تشنج ، اضطراب یا آرتریت مصرف می شوند .

نشانه های کم خونی فقر فولات عبارتند از :

 • خستگی
 • سردرد
 • پوست رنگ پریده
 • زخم دهان و زبان

اگر کم خونی فقر فولات دارید ، پزشک ممکن است مصرف مکمل های اسید فولیک و خوردن غذاهای با فولات بیشتر را به شما پیشنهاد دهد .

آیا می توانم بیش از حد اسید فولیک دریافت کنم ؟

مکمل اسید فولیک

مکمل اسید فولیک

بله، شما می توانید بیش از حد اسید فولیک دریافت کنید ، اما فقط به واسطه مصرف محصولات ساخته شده توسط انسان مانند مصرف مکمل های مولتی ویتامین ها و غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه . شما به هیچ وجه نمی توانید از طریق مصرف مواد غذایی حاوی فولات میزان بالاتر از حد نرمال اسید فولیک دریافت کنید .

شما نباید بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز دریافت کنید ، مگر اینکه پزشک شما مقدار بیشتری از آن را برایتان تجویز کرده باشد . میزان بیش از حد می تواند علائم ناشی از کمبود ویتامین B12 رادر بدنتان مخفی کند و شما دچار آسیب عصبی شوید .

آیا بعد از یائسگی باز هم نیاز به دریافت اسید فولیک دارم ؟

بله زنانی که یائسگی می شوند هم برای حفظ سلامتی خود نیاز به 400 میکروگرم مکمل اسید فولیک به صورت روزانه  دارند .

 

نوشته‌های پیشین
بهترین زمان مصرف ویتامین و مکمل ها در شبانه روز 
نوشته‌ی بعدی
با انواع اسیدهای چرب مورد نیاز بدن آشنا شوید

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی