فواید سلامتی روغن کنجد چه هستند؟

روغن کنجد از فشرده شدن دانه های کوچک کنجد بدست می آید . ترکیبات متعدد و آنتی اکسیدان های موجود در دانه کنجد به داخل روغن آن نیز منتقل می شود. دانه کنجد حتی پس از آنکه فشرده شد و روغنش کشیده شد نیز بسیار مفید است ، پوسته بذر آن خوراک دام ها می شود و روغن آن علاوه بر مصارف غذایی ، به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن در لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد .

روغن کنجد

 کاهش فشار خون

این روغن باعث کاهش فشار خون و کاهش سطح سدیم خون می شود . یک مطالعه در هند انجام شد و گزارش آن در مجله ییل زیست شناسی و پزشکی ثبت شد . این مطالعه نشان داد زمانی که افراد با فشار خون بالا از روغن کنجد به مدت 45 روز استفاده کردند، فشار خونشان به حالت نرمال برگشت . همچنین مشخص گردید که این افراد علاوه بر تنظیم فشار خون با مصرف این روغن مقداری از اضافه وزن خود را هم از دست داده اند . البته این تاثیرات موقتی بودند وهنگامی که این شرکت کنندگان مصرف روغن کنجد را متوقف کردند، فشار خونشان به حالت اولیه برگشت . این مساله نشان دهنده این واقعیت است که روغن کنجد به عنوان یک دیورتیک ، میزان سدیم خون را کاهش داده و باعث تنظیم فشار خون می شود .

برای استفاده از این خاصیت و سایر خواص روغن کنجد سعی کنید آن را به عنوان بخشی از روغن دریافتی روزانه خود در برنامه غذاییتان بگنجانید .البته اگر برای کنترل فشار خونتان دارو مصرف می کنید در مورد مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید .

کاهش قند خون و روغن کنجد

 کاهش قند خون

روغن کنجد همچنین برای تنظیم قند خون بسیار مفید است . گزارشی از یک مطالعه در “مجله غذاهای دارویی” درباره تاثیر روغن کنجد بر روی کاهش قند خون به چاپ رسید . در این مطالعه، موش های مبتلا به دیابت را به دو گروه تقسیم کردند و در برنامه غذایی یک گروه از آن ها روغن کنجد گنجانده شد . مطالعات نشان داد گروهی که با این روغن تغذیه شده بودند میزان قابل توجهی قند خونشان کاهش یافته بود . همچنین سطح ترکیبات آنتی اکسیدانی در خونشان افزایش یافته بود .

شما نیز می توانید برای بهره مندی از این خواص این روغن را وارد رژیم غذاییتان کنید . مثلا می توانید گاهی به جای روغن زیتون ، روغن کنجد را به سالادتان اضافه کنید .

پوستی سالم و روغن کنجد

مزایای پوستی این روغن

آنتی اکسیدان های موجود در روغن کنجد با افزایش تاثیر ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها از داخل بدن به سلامت پوست کمک می کنند.اما از این روغن می توان به صورت موضعی هم برای حفظ طراوت و سلامت پوست استفاده کرد . آن مک اینتایر، گیاه شناس ، گزارشی در آیورودا مبنی بر منافع استفاده از روغن کنجد بر روی پوست منتشر کرده است.در این مطالعه مشاهده شد افرادی که از این روغن به صورت موضعی استفاده کرده بودند شاهد کاهش عفونت های پوستی و بهبود در درد مفاصل بودند . این خواص روغن کنجد به خاطر خواص ضد باکتری و ضد التهابی آن است. در این گزارش همچنین آمده است که می توان ازخواص ضد سرطانی این روغن به صورت موضعی نیز استفاده کرد . در این مطالعه مشاهده شد استفاده موضعی از روغن کنجد در افراد مبتلا به نوعی سرطان پوست به نام ملانوم  سرعت رشد سلول های سرطانی را در این افراد کند می کند .

منبع :

www.livestrong.com

,
نوشته‌های پیشین
به این 7 دلیل مهم بیشتر از انواع آجیل بخورید
نوشته‌ی بعدی
پیازچه و این همه خاصیت!

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی