بهترین زمان مصرف مکمل های ویتامین و املاح

بهترین زمان مصرف ویتامین و مکمل ها در شبانه روز 

بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین ها و املاح در شبانه روز چه زمانی است ؟

اگر شما از فراورده مولتی ویتامین استفاده می کنید ، بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین ها صبح ها همراه صبحانه مصرف کنید . چون در صورت مصرف مولتی ویتامین همراه غذا ، ویتامین های طبیعی جذب بهتری خواهند داشت . مصرف صبحگاهی آنها موجب افزایش احتمال استفاده کامل بدن از این مکمل ها در طول روز می شود .

چه ویتامین هایی را بهتر است شب ها استفاده نکنیم

مصرف برخی ویتامین ها مثل ویتامین C و ویتامین های گروه B مخصوصا ویتامین B12 در شب ، به دلیل خواص محرک این ویتامین ها می تواند موجب بروز اختلالات خواب شود ، به ویژه در افراد حساس به محرک ها توصیه می شود که این فرآورده ها با فاصله از زمان خواب مصرف شوند .

تداخل مکمل های ویتامینی

چه مکمل هایی را نباید با هم مصرف کرد ( با هم تداخل دارند )

  • در صورت تجویز همزمان مکمل کلسیم و آهن برای شما ، سعی کنید حتما فاصله زمانی مصرف این دو مکمل با هم را مد نظر داشته باشید .
  • از مصرف همزمان مقادیر زیاد ویتامین E به شکل مکمل به همراه مکمل ویتامین K خودداری کنید ، چون ویتامین E در روند مکانیسم فعالیت ویتامین K تداخل ایجاد نموده و موجب افزایش ریسک خونریزی می شود . ( همچنین توجه داشته باشید اگر از داروی ضد انعقاد وارفاین استفاده می کنید نباید در کنار آن از مکمل ویتامین E استفاده کنید چون با هم تداخل دارند . )
  • اگر از مکمل آهن استفاده می کنید . برای ایجاد جذب بهتر آهن ، بعد از مصرف آن حداقل تا دو ساعت از مصرف شیر ، پنیر و ماست ، تخم مرغ ، اسفناج ، چای یا قهوه و حبوبات خودداری نمائید .
  • مکمل آهن و روی هم با هم تداخل دارند . اگر قرص آهن می خورید ، 6 ساعت با مصرف قرص روی فاصله داشته باشد . سعی کنید مصرف قرص روی با سایر دارو ها حداقل ۲ ساعت فاصله داشته باشد  .

چه مکمل های ویتامینی را بهتر است در کنار هم استفاده کنیم

  • در صورت تجویز هر دو فرآورده B12 و اسید فولیک ، توصیه می شود هر دو مکمل را باهم مصرف نمایید ، تا جذب بهتری داشته باشند .
  • بهترین زمان مصرف مکمل آهن ، مصرف آن با معده خالی یا همراه فرآورده های اسیدی مانند ویتامین C است . بنابراین مصرف قرص آهن همراه مکمل ویتامین C توصیه می شود .

 مکمل کلسیم

بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم

در مورد مکمل کلسیم ، مصرف آن بستگی به ملح به کار رفته در آن دارد . کلسیم سیترات را میتوان بدون توجه به زمان غذا مصرف کرد . اما توصیه می شود کلسیم کربنات را همراه با غذا مصرف کنیم . به دلیل دفع فسفات غذا در هیپر فسفاتمی ( بعنوان فسفات بایندر ) و ترشح بیشتر اسید معده حین مصرف غذا ، جذب کلسیم کربنات بیشتر می شود .

از طرف دیگر بهترین زمان مصرف مکمل‌ کلسیم ، شب هاست ! به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند .

بهترین زمان مصرف مکمل آهن

مکمل آهن رو شب ها موقع خواب یا قبل از صبحانه یا 2 ساعت پس از غذا مصرف کنید . اصولا خوردن قرص آهن با معده خالی بهترین روش مصرف هست برای جذب حداکثری آهن ! اما معمولا این کار ممکن نیست چون قرص آهن خیلی مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد میکنه ،  و نهایتا فرد مجبور میشه آهن رو با غذا بخوره !

در کل بهترین زمان مصرف مکمل آهن دو ساعت بعد از غذاست . مصرف مکمل آهن همراه وعده های غذایی باعث کاهش شدید جذب آهن می شود .

همانطور که قبلا هم اشاره شد همزمان با مصرف قرص آهن ، از خوردن شیر ، لبنیات ، نان سبوس دار ، چای ، فیبر و قرص کلسیم خودداری کنید . زیرا همگی جذب آهن را کاهش می دهند !

 زمان مصرف مکمل ویتامین C

بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین سی

دو نکته مهم را دقت کنید :

  1. این ویتامین محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین ها این است که فقط چند ساعت در خون باقی می ماند و به سرعت از راه کلیه ها دفع می شود . بنابراین برای کسب نتیجه بهتر ، بهتر است ویتامین C در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود .
  2. دقت کنید که ویتامین C نباید قبل از خواب مصرف شود ، چون ماده ای محرک است و شخص را بیدار نگه می دارد .

بهترین زمان مصرف مکمل B کمپلکس

بهترین زمان مصرف مکمل ب کمپلکس

کلیه ویتامین های این گروه ( ب کمپلکس ) محلول در آبند . پس بهتر است برای جذب بهتر همراه غذا خصوصا همراه با میوه و سبزیجات خورده شوند .

بهترین زمان مصرف مکمل روی یا زینک

مکمل روی به تازگی زیاد مورد توجه قرار گرفته است زیرا روی به کاهش ریزش مو و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند . این قرص را با معده خالی بخورید . همانطور که در قسمت تداخل مکمل ها اشاره شد ، اگر قرص آهن می خورید ، سعی کنید 6 ساعت با مصرف قرص روی فاصله داشته باشد .

بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین E

بهترین روش مصرف مکمل ویتامین E ، همراه با غذاست ، زیرا این ویتامین ، یک ویتامین محلول در چربی است .

قرص ویتامین E را باید یکجا قورت بدهید ! نصف کردن ، حل کردن یا جویدن این قرص ممنوع است .

زمان مصرف مکمل پروبیوتیک 

بهترین زمان مصرف مکمل پروبیوتیک

زمان خاصی برای مصرف مکمل های پروبیوتیک مطرح نیست . هر زمان دوست داشتید در طول شبانه روز می توانید استفاده کنید .

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی