کارنیتین یک ترکیب 4 تایی از آمونیوم است که از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین ساخته شده است. کارنیتین به فرم ال_کارنیتین نیز وجود دارد. همچنین بدن می تواند ال_کارنیتین را به دیگر آمینواسیدهایی که استیل ال_کارنیتین و پروپیونیل ال_کارنیتین نام دارند، تبدیل کند. وظیفه اصلی کارنیتین در بدن کمک به سوخت و ساز و تبدیل غذا به انرژی است. کارنیتین این عمل را از طریق انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به داخل میتوکندری ها برای سوخت و ساز انجام می دهد. میتوکندری ها در واقع مکانی برای تولید انرژی بدن هستند که در تمامی سلول ها وجود دارند.

 

در بدن، کارنیتین در حد کفایت در قسمت کبد و کلیه ها تولید شده و در عضلات اسکلتی، قلب، مغز و اسپرم ذخیره می شود. معمولاً بدن همه کارنیتینی که به آن نیاز دارد را می تواند بسازد و نیاز به مصرف آن از طریق موادغذایی یا مکمل وجود ندارد. در یک برنامه غذایی که شامل گوشت و مواد غذایی حیوانی است به طور متوسط روزانه 60 تا 180 میلی گرم کارنیتین وارد بدن می شود. در رژیم گیاهخواری که محصولات حیوانی استفاده نمی شود، میزان دریافت غذایی کارنیتین در حدود 10 تا 12 میلی گرم است. 54 تا 86 درصد کارنیتین موجود در مواد غذایی در روده کوچک جذب شده و سپس وارد جریان خون می شود.

 

علایم کمبود کارنتین در بدن:

کمبود کارنیتین بسیار نادر است، با این حال، برخی از افراد ممکن است دچار کمبود کارنیتین شوند، زیرا بدن آنها نمی تواند به اندازه کافی کارنیتین بسازد و یا آن را به بافت ها برای استفاده، انتقال بدهد. کمبود کارنیتین اولیه، یک اختلال ژنتیکی از سیستم انتقال کارنیتین سلولی است که معمولاً با علائمی مانند کاردیومیوپاتی، ضعف اسکلتی-عضلانی و هیپوگلیسمی مشخص می شود. کمبود کارنیتین ثانویه ممکن است به علت اختلالات خاص مانند نارسایی مزمن کلیه یا تحت شرایط خاص مانند استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها که باعث کاهش جذب کارنیتین یا افزایش دفع آن می شوند، رخ دهد.

 

از آنجایی که کمبود کارنیتین با اختلال عملکرد ماهیچه ها در ارتباط است، علاقۀ زیادی به مطالعه روی مکمل آن وجود دارد. همچنین کارنیتین به عنوان یک شیوه درمانی برای بسیاری از شرایط پیشنهاد شده است، زیرا این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز در بدن عمل می کند. آنتی اکسیدان ها با ترکیبات مضری که به عنوان رادیکال های آزاد شناخته می شوند و به سلول های بدن آسیب می زنند، مبارزه می کنند. آنتی اکسیدان ها می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و ممکن است در کاهش یا جلوگیری از برخی آسیب ها کمک کنند.

 

برخی از شواهد نشان میدهد که میزان نیاز به کارنیتین در دوران کودکی و همچنین در زمانهای خاصی مانند بارداری و شیردهی که میزان نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد، کمی بالا می رود که این افزایش نیاز منجر به افزایش تولید این ماده غذایی از سوی بدن می شود.

 

همچنین به نظر می رسد که وجود ال-کارنیتین برای بهبود کارکرد قلب نیاز است. برای نمونه، در یک پژوهش نشان داده شد، میزان کارکرد نابهنجار و تپش غیرعادی قلب بعد از ۴۵ هفته مصرف ۴ گرم ال-کارنیتین در روز در بیماران دیابتی که علاوه بر فشارخون بالا، از ناراحتیهای قلبی و عروقی رنج می بردند به میزان زیادی کاهش یافته و بهبود پیدا کرد.

 

مصرف ال کارنتین در ورزشکاران

همچنین پژوهش دیگری نشان داده است که مصرف روزانه ال-کارنیتین در ورزشکاران می تواند حتی تا ۲۵ درصد میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی را بالا ببرد. افرادی که از مکملهای ال-کارنیتین استفاده می کنند بعد از انجام فعالیت های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می شوند. این بررسی همچنین نشان داد که مصرف ال-کارنیتین دو ساعت پیش و پس از دویدن به مسافت۲۰ کیلومتر، موجب بروز خستگی کمتر و بازیابی سریع تر قوای بدنی می شود. مصرف کارنیتین در این شرایط با دسترس قراردادن چربی ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات گردیده و با حفظ ذخایر گلیکوژن به تأخیر در بروز خستگی ورزشکار می انجامد.

 

مواد غذایی حاوی کارنیتین 

علاوه بر اینکه بدن می تواند این ماده مفید را بسازد، کارنیتین در برخی از مواد غذایی نیز وجود دارد. بالاترین غلظت کارنیتین در گوشت قرمز و ماکیان و سپس محصولات لبنی وجود دارد. سایر منابع طبیعی که کارنیتین در آنها به مقدار کم وجود دارد، شامل: آجیل و دانه ها مانند تخم کدو، آفتابگردان، کنجد، بادام زمینی، لوبیا، نخود فرنگی، عدس، مارچوبه، چغندر، سیب زمینی، کلم بروکلی، جوانه بروکسل، سیر، خردل سبز، بامیه، جعفری، کلم پیچ، موز، گندم سیاه، ذرت، ارزن، بلغور جو دوسر، سبوس برنج، گندم، سبوس گندم، جوانه گندم و گرده عسل هستند. ضمناً سلول های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین های C، B6 و B3 (نیاسین) نیاز دارند، بنابراین کمبود این ویتامین ها در بدن می تواند به کمبود این ماده مغذی در بدن منجر شود.

 

هدف ما در این مقاله ارائه اطلاعات کلی در مورد کارنیتین بود. در مقاله بعدی در مورد اثرات کارنیتین در بدن و استفاده از مکمل آن برای شما توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

ادامه دارد…..

 

منبع:

 

http://www.nutritionexpress.com/article+index/protein/showarticle.aspx?id=1487

http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/carnitine-lcarnitine

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1026-l-carnitine.aspx?activeingredientid=1026

https://www.drugs.com/mtm/l-carnitine.html

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/

, ,
نوشته‌های پیشین
پاستا پنیری مکزیکی – مخصوص افراد رژیمی
نوشته‌ی بعدی
جوجه کباب رژیمی با سس ماست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از تلگرام

تماس تلفنی