آلرژی به شیر گاو چیست و چه علائمی دارد ؟

آلرژی به شیر گاو شایع ترین حساسیت غذایی در کودکان  است که در اثر خوردن شیر گاو و یا در اثر مصرف شیر خشک تهیه شده از آن و یا تغذیه با شیر مادری که از شیر گاو یا سایر محصولات گاوی استفاده کرده است در کودک ایجاد می شود .

در ایران هم شیر گاو شایع ترین ماده حساسیت زا در تمامی گروه های سنی به ویژه در کودکان کمتر از ۱۲ سال مبتلا به حساسیت غذایی است .

مطالعات مختلف اپیدمیولوژیک نشان می دهد که آلرژی به شیرگاو در ۲.۵ درصد اطفال و ۰.۹ درصد از جمعیت عمومی دیده می شود ( بنابراین نباید توقع داشت که مصرف شیرگاو در تمام کودکان همراه با عارضه باشد ) .

معمولا تحمل در سنین ۳ تا ۵ سالگی اتفاق می‌افتد هر چند بنظر میرسد سن تحمل رو به افزایش است . با افزایش سن کودک احتمال بروز آلرژی کمتر می شود و از ۵ سالگی به بعد احتمال آلرژی بسیار کمتر می شود .

تعریف آلرژی

آلرژی یعنی یک واکنش التهابی نا به جا نسبت به یک ماده خارجی به نام آلرژن است . علائم آلرژی می تواند در ارگان های مختلف بدن اتفاق بیفتد و عامل آن واکنشی است که سیستم ایمنی بدن نسبت به آن ماده خارجی از خود نشان می دهد .

آلرژی پوستی به پروتئین گاوی

هر نوع واکنش با دخالت سیستم ایمنی نسبت به  پروتئین های شیر گاو را حساسیت به شیر گاو می گوییم . در شیر گاو تا کنون بیش از ۲۰پروتئین آلرژی زا شناخته شده که برخی آلرژی زایی بیشتر و برخی آلرژی زایی کمتر دارند . پروتئین های شیر گاو در ۲ گروه عمده کازئین و پروتئین وی قرار می گیرند . پروتئین کازئین آلفا S1 در شیر گاو اغلب عامل بروز این نوع آلرژی می باشد .

نکته بسیار مهم افتراق آلرژی به شیر گاو از عدم تحمل شیر گاو است

عدم تحمل شیر به دلیل کمبود ارثی آنزیم لاکتاز اتفاق می افتد و در نژاد ایرانی هم بسیار شایع است .

آلرژی به پروتئین شیر گاو اغلب در سن شیرخوارگی و کودکان زیر ۵ سال تظاهر پیدا می کند . خوشبختانه این مشکل با بزرگ شدن کودک بهتر میشود و کودک می تواند شیر را تحمل کند .

در حالیکه عدم تحمل ارثی قند شیر یا کمبود آنزیم لاکتاز معمولا تظاهرش دیرتر و در دوران نوجوانی و بزرگسالی است .

عدم تحمل شیر چگونه به وجود می آید ؟

عدم تحمل شیر گاو

مزه شیرین شیر به خاطر وجود قند لاکتوز در شیر است  و این قند در روده باریک ما توسط آنزیم هایی به نام لاکتاز که در پرز روده است شکسته می شود و به قند های ساده و قابل جذب گلوکز و گالاکتوز شکسته می شود .

وقتی این آنزیم لاکتوز کم باشد قند لاکتوز به صورت دست نخورده به روده بزرگ می آید و باعث ایجاد ۲ مشکل می شود .

اول اینکه با فشار اسمز آب را به روده بزرگ می آورد و باعث ایجاد درد شکمی و اسهال می شود و دوم اینکه این قند دست نخورده لاکتوز که تجزیه نشده ، توسط باکتری های طبیعی روده بزرگ تخمیر شده و باعث ایجاد گاز ، نفخ شکمی ، درد و کرامپ  می شود.

تفاوت عدم تحمل لاکتوز و آلرژی نسبت به شیر گاو

 • آلرژی به شیر به علت آلرژی به پروتئین شیر رخ می دهد . در حالیکه عدم تحمل لاکتوز مربوط به عدم توانایی تجزیه قند شیر (لاکتوز) در دستگاه گوارش است .
 • آلرژی به شیر نه تنها بر دستگاه گوارش اثر می گذارد بلکه پوست و دستگاه تنفس را نیز مبتلا می کند. عدم تحمل لاکتوز عمدتا فقط دستگاه گوارش را درگیر کرده و باعث علائمی مانند نفخ و اسهال می شود .
 • آلرژی به شیر در اغلب موارد در شیرخواران است ، در حالیکه عدم تحمل لاکتوز در سنین بالاتر دیده می شود .
 • آلرژی به شیر می تواند حیات فرد را تهدید کند ، اما عدم تحمل لاکتوز گرچه آزار دهنده است ولی خطرناک نیست .
 • در عدم تحمل لاکتوز بیماران با مصرف شیر های بدون لاکتوز مشکلشان حل می شود و اگر این افراد به میزان کم شیر مصرف کنند معمولا دچار مشکل زیادی نمی شوند . در حالیکه در آلرژی به شیر گاو درمان قطع شیر می باشد .

در شیرخواران زیر ۶ ماه مبتلا به آلرژی نسبت به شیر گاو مصرف شیر توسط مادر نیز ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در آنها شود .

وجود خون در مدفوع شیرخوار مبتلا به آلرژی شیر گاو

وجود خون در مدفوع شیر خوار

یکی از علائم آلرژی به شیر گاو و کلا آلرژی های غذایی در کودکان زیر ۱ سال دفع رگه خون در مدفوع است .

پزشک زمانی به آلرژی مشکوک می شود که طفل کاملا سرحال است ، تب ندارد ، استفراغ ندارد و مادر عنوان می کند که بعضا در مدفوع نوزادم  رگه خون می بینم .

در این مواقع ۲ تشخیص مهم مطرح است . یکی مسئله فیشرها یا ترک های مقعد است که در کودکان شیرخواری که موقع دفع زور می زنند این مسئله بیشتر دیده می شود که در معاینه معمولا مشخص می شود .

دومین تشخیصی که مطرح است آلرژی غذایی به خصوص آلرژی به شیر گاو است و اگر پزشک مدتی مصرف شیر گاو را توسط مادر قطع کند و علائم شیرخوار برطرف نشود مسائل دیگری مثل حساسیت به پروتئین گندم مطرح می شود .

آیا کودکی که به شیر گاو حساسیت دارد باید مکمل کلسیم دریافت کند ؟

در کودک شیرخواری که حساسیت به شیر گاو دارد نیازی به دریافت مکمل کلسیم نیست چون کلسیم مورد نیاز خود را  از طریق شیر مادر دریافت می کند . اما مادر چنین کودکانی که از مصرف شیر منع می شوند باید روزانه ۱ عدد مکمل کلسیم دریافت کنند .

مکمل کلسیم

اما در مورد کودکانی که بعد از سن شیرخواگی همچنان علائم حساسیت به شیرگاو را از خود نشان می دهند .

واقعیت این است که در کوتاه مدت نیاز به دریافت مکمل ندارند و استفاده از سایر مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج ، کاهو و … و انواع مغزها و میوه هایی مثل پرتقال و … می توانند کلسیم مورد نیاز خود را تامین کنند .

اما اگر کودکی به اندازه کافی از این مواد غذایی استفاده نمی کند می تواند زیر نظر پزشک از مکمل کلسیم استفاده کند .

آیا کودکی که به شیر گاو حساسیت دارد می تواند از شیر گوسفند استفاده کند ؟

خیر ۵۰ درصد کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند نسبت به پروتئین های شیر گوسفند هم آلرژی دارند و نمی توانند آن را تحمل کند .

ضمنا بین ۱۳ تا ۲۰ درصد از کودکان آلرژیک به شیرگاو ، آلرژی به گوشت گاو نیز دیده میشود ( ممکن است در فرهنگ عامه این علاپم آلرژی به طبع و مزاج نسبت داده شود ) . در چنین مواردی فرآیند حرارتی طولانی‌تر گوشت گاو ( پختن زیاد ) احتمال آلرژی را کمتر می کند .

چقدر بعد از مصرف شیر گاو علائم آلرژیک ظاهر می شود ؟

آلرژی به شیر گاو

اینکه چقدر طول می کشد که بعد از خوردن شیر گاو علائم حساسیت ظاهر شود در افراد مختلف بسیار متغیر است .

بعضی از آلرژی ها شروع شان زودرس است یعنی تقریبا در همان نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه بعد از مصرف پروتئین شیر گاو کودک علامت دار می شود مثلا خارش پوستی پیدا می کند یا کهیر میزند و یا استفراغ می کند .

برخی کودکان۶ – ۸ ساعت و بعضا تا ۲۴ ساعت بعد علائم خود را نشان می دهند . مثلا کودک در مدفوعش رگه خونی دفع می کند و یا سینه اش خس خس می کند و یا دچار اگزما و خشکی پوست می شود .

حتی در برخی کودکان علائم می تواند تا ۴۸ ساعت بعد خود را نشان دهد ، مثل کودکانی که یبوست مزمن ، ریفلاکس و یا کم خونی دارند . علایم حساسیت به شیر گاو بسیار پیچیده و مبهم است .

حساسیت به پروتئین گاوی تا چه سنی ادامه دارد ؟

این نوع آلرژی در حدود ۹۰ درصد  تا سن ۶ سالگی کودک به طور کامل برطرف می شود . ۵۰ درصد از نوزادان هم تا سن یک سالگی می توانند پروتئین گاوی را تحمل کنند و مشکلشان برطرف می شود و تا سن ۳ سالگی ، بیش از ۷۵ درصد از کودکان دیگر علائمی از خود نشان نمی دهند .

بنابراین همانطور که ملاحظه می کنید هر چه سن کودک بیشتر می شود به تناسب احتمال برطرف شدن علائم آلرژِی به پروتئین گاوی نیز بیشتر می شود .

توجه داشته باشید اگر در حال حاضر نوزادتان از شیر خشک های بدون پروتئین گاوی استفاده می کند و یا مادر با رعایت رژیم غذایی بدون پروتئین گاوی نوزاد را تغذیه می کند این رویه را باید حداقل تا 1 سالگی نوزاد ادامه دهید و رعایت کنید . بعد از یک سالگی با اضافه کردن تدریجی محصولات گاوی به برنامه غذایی نوزاد میزان تحمل او را محک بزنید .

علایم بالینی آلرژی به پروتئین شیر گاو :

 • گوارشی : استفراغ مکرر ، اختلال وزن ، درد شکم ، اسهال آبکی و اسهال حاوی خون و بلغم ( موکوس )
 • پوستی : کهیر، ورم آلرژیک ، خشکی پوست ، خارش
 • تنفسی : سرفه ، خس خس سینه ، گرفتگی بینی ، عطسه
 • سیستمیک : آنافیلاکسی ، شوک

رژیم غذایی برای درمان آلرژی به شیر گاو

رژیمی که در این مواقع داده می شود برای مدت ۱ – ۲ سال است . چون همانطور که اشاره شد آلرژی به شیر گاو معمولا بعد از ۱ سالگی برطرف می شود .

در شیرخواران شیر مادر خوار مبتلا به آلرژی به شیر گاو ، نباید شیردهی توسط مادر به هیچ وجه متوقف شود بلکه باید مادر تا زمانی که پزشک به او پیشنهاد می کند از مصرف محصولات گاوی به طور کامل پرهیز کند.

این منع مصرف علاوه بر شیر شامل : ماست ، دوغ ، پنیر خامه ، کره ، بستنی و نیز سایر محصولات غذایی که در آنها از شیر خشک و یا پودر آب پنیر استفاده شده نیز می شود .

پیش از خرید محصولات غذایی، از مواد تشکیل دهنده شان آگاه شوید و برچسب مواد غذایی را بخوانید . از شیر برای تهیه محصولات زیر استفاده می شود :

 •  لاکتوز، شکر شیر، شیر خشک، پروتئین شیر، شیر اصلاح شده
 •  پروتئین آب پنیر، آب پنیر هیدرولیز جامد و مواد فله آب پنیر
 • لاکتوز و لاکتالبومین
 • شیر خشک بدون چربی، شیر جامد بدون چربی
 • شیر خشک بدون چربی، مواد جامد شیر بدون چربی و چربی کره

در برخی موارد این حساسیت گوشت گاو و یا گوساله را نیز شامل می شود .

برچسب ها :

مطالب مشابه

143 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خدمت شما،خسته نباشین،دخترم از دوماهگی تشخیص کولیت آلرژیک براش مطرح شد و من تا ۱۵ماهگی رژیم سخت رو رعایت کردم و خدا رو شکر بعد ۱۵ماهگی کم کم ک شروع ب خوردن لبنیات کردم دخترم بثورات پوستی یا اسهال نداشت و مبنی رو بر این گذاشتم ک حساسیتش رفع شده بعد از دو سالگی که شیر خودمو قطع کردم و شیر پاکتی بهش دادم یبوست هاش بدتر شد ک البته با روغن زیتون و دادن میوه کمی بهتر میشه،منتها درد شکم نفخ و یبوست همچنان پایدار هست،چند روزی هست ک دفع موکوس زیادی با وجود یبوست داره و درد شکم هم اکثرا بعد از مصرف غذا مخصوصا شیر داره،سوالم اینه آیا ممکنه حساسیت به پروتئن گاوی هنوز داشته باشه؟؟یا اینکه مربوط ب افزودنی های این شیرهای پاکتیه؟؟چه شیری بهش بدم این شیرهای پاکتی کلا خوب هست دادنش به بچه ها؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1399-10-05 9:06 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر . دخترتون در حال حاضر آلرژی به شیر گاو نداره چون اگر این آلرژی وجود داشت شما در دوران شیردهی زمانی که مصرف لبنیات رو شروع کردید مسلما شاهد علائم ناشی از آلرژی به پروتئین شیر گاو بودید . از نظر من دختر شما عدم تحمل به لاکتوز داره و قند شیر رو نمیتونه هضم کنه که دچار این علائم میشه . از شیرهای بدون لاکتوز استفاده کنید .
   در مورد شیر استرلیزه هم خیالتون راحت باشه که مواد افزودنی به این شیرها اضافه نمیشه و دلیل ماندگاری طولانی شیرهای پاکتی ، استرلیزاسیون و حذف تمام میکروارگانیسم های موجود در شیر هست .

   پاسخ
 • شهین میرزایی
  1399-09-27 5:13 ب.ظ

  سلام نوزاد من سه ماه پنج روزه حدود سه روزه چهار بار درروز مدفوع سبز ابکی میکنه دکتر میگه آلرژی داره راههای درمانش میخوام

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1399-09-28 1:31 ب.ظ

   سلام روزتون بخیر به نظرم این مورد ارتباطی به آلرژی به پروتئین شیر گاو ندارد . در مورد سایر آلرژی ها هم باید ماده غذایی آلرژن را پیدا کنید و از رژیم غذایی تون حذف کنید . درمان آلرژی نوزادان شیر خوار فقط قطع مصرف ماده غذایی آلرژن از رژیم غذایی مادر و بعد از شروع تغذیه تکمیلی هم حذف آن ماده غذایی از رژیم غذایی خود کودک ( تا برطرف شدن آلرژی ) است .

   پاسخ
 • سلام. دختر من 3سالشه. از یک سالگی به بعد چند ماهی بهش شیرگاو دادم اما متوجه علایم آنفلوآنزایی در دخترم شدم. به طوری که ماهی یک بار دکتر می بردمش و دکتر می گفت که عفونت سینه کهنه شده. من متوجه شدم وقتی شیر گاو بهش می دم این جوری میشه. تقریبا یک سال و نیمه که شیر گاو رو قطع کردم. الان که سه سالشه می خوام دوباره شروع کنم اما می ترسم که علایم دوباره برگردن. لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1399-08-27 1:29 ق.ظ

   سلام وقت بخیر در برخی از افراد مصرف لبنیات از جمله شیر میتونه ترشحات تنفسی را زیاد کند . شما برای شروع مجدد مصرف لبنیات ابتدا با مقدار خیلی کم شروع کنید و علائم دختران را بررسی کنید اگر مشکل خاصی ایجاد نشد می تونید به تدریج مقدار مصرف رو بیشتر کنید .

   پاسخ
 • اکرم لطفی
  1399-05-29 5:32 ب.ظ

  سلام روز خوش پسر من ۲ماه و نیمش هست از دو ماهگی قوام مدفوعش آبکی شده تعدادش ۲ یا ۳ باره ولی خیلی شله.وزن پسرم هم خیلی خوبه ..ممکنه آلرژی به محصولا گاوی باشه.اشکال داره یا نه ؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1399-05-30 1:51 ق.ظ

   سلام نه نگران نباشید .

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر دختر من هفت ماهشه ازشش ماهگی غذای کمکی روشروع کردم،بعدازخوردن فرنی وپوره،که داخلش شیر داره،دور دهانش لکه های قرمز میزنه که بعداز نیم ساعت ازبین میره،میخام بدونم تا چندسالگی این حساسیت میمونه وبه جای شیر چی میتونم استفاده کنم که جبران این کمبود روبکنه؟ممنون

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1399-08-27 1:18 ق.ظ

     سلام عزیزم . این آلرژی معمولا با افزایش سن کودک و بعد از یک سالگی از بین می رود . تا یک سالگی تحت نظر پزشک اطفال از شیر خشک های مخصوص این کودکان استفاده کنید .

 • سلام،
  دختر من حدود 7 ماهش هست و از حدود 1 ماهگی با مراجعه به متخصص آسم و آلرژی کودکان متوجه شدیم که آلرژی به شیر گاو داره و من رژیم گرفتم و هیچگونه مواد لبنی و ترکیبات اون رو مصرف نکردم و دخترم بهتر شد و تا 3 ماهگی که دخترم بدلیل کم بودن شیر من وزن کافی نگرفته بود و دکتر شیر Neocate را تجویز کرد که بدلیل مزه بد این شیر دخترم زیاد مایل به خوردن اون نبود و با استفاده از وانیل شکری که در سایت neocate گفته بود کمی مزه آنرا تغییر دادیم و شروع به خوردن کرد ولی باز با اکره.
  در حال حاضر حدود 7 ماهش هست و وزنش حدود 6 کیلو 900 گرم هست. وزن موقع تولد 3 کیلو بوده.
  الان نگرانم که وزنش کافی نباشه و رشدش با مشکل مواجه بشه البته از ابتدای 5 ماهگی کمی غذا هم به وعده های روزانش اضافه کردم ولی تغییری در میزان وزن گیریش ایجاد نشده.
  در حال حاضر حدودا هر 5 ساعت یکبار حدود 90 سی سی شیر می خوره و 2 وعده هم غذا به میزان 120 سی سی (گوشت + برنج + هویج + سیب زمینی) الان چکار میتونم بکنم که وزن گیریش بهتر بشه؟
  طبق نمودار رشد همیشه روی خط زرد رنگ بوده ولی رشد قد و دوره سرش روی خط سبز.
  با تشکر

  پاسخ
  • خیر دخترم خون در مدفوع نداره و نداشته.وزن گیریش خوب بوده وزن تولد ۲۴۰۰ بود ولی الان در ۶ونیم ماهگی۹کیلو هستش.چندتا دکتر عوض کردیم و تقریبا همشون تا بود میگفتن شیر خشک رک حذف کن و بعد گفتن محصولات گاوی رو از رژیم خودت حذف کن.
   والا میخواستم با صلاح دید خودم ببرمش سونو ولی تو این شرایط میترسم.بنظرتون چکار باید بکنم؟
   منظورتون از مشکلات دیگر گوارشی چیه؟

   پاسخ
   • سارا چیذری
    1399-01-30 9:04 ب.ظ

    من فکر نمی کنم مشکل نوزاد شما آلرژی به پروتئین شیرگاو باشه با این حال بهتره با یک پزشک اطفال دیگه هم مشورت کنید . اگر مشکل نوزاد آلرژی به شیرگاو بود الان که شما رژیم تون و رعایت می کنید و لبنیات و حذف کردید بچه نباید اینقدر اذیت می شد و همچنان علائم گوارشی داشت . منظور از سایر مشکلات گوارشی کولیک نوزادان و … می باشد .

    پاسخ
    • سلام ممنون میشم جواب منم بدین واقعا سردرگمم
     دخترمن ۴ماه و ده روزشه یک ماهگی متوجه ریفلاکسش شدم یه مدت امپرازول دادم خیلی بهتر شد سرخود قطعش کردم تولدش ۳۳۰۰بود و قدش ۵۲ الان وزنش ۶۳۰۰هست وقدش ۶۴ از اول بخاطر کولیک و رعلاکسش کلا لبنیاتو کنار گذاشتم برای وزن کمش شیر پپتی دادم بعد ی مدت بدنش وصورتش دونه های قرمز زد و مدفوعش بلغمی بود بردم دکتر گفتن حساسیته شیر پپتی جونیور دادن الان تو این سن میتونم غذا براش شروع کنم؟برای قد ووزنش چیکارباید بکنم؟میشه زینک سولفات بهش بدم؟

    • سارا چیذری
     1399-05-08 6:58 ق.ظ

     سلام وقت بخیر . بهتر است در مورد مشکل نوزاد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید و سرخود به کودک دلبندتان دارو ندهید و بعد قطع کنید . ضمنا اگر آلرژی به پروتئین شیر گاو وجود نداشته باشد نیاز به قطع مصرف لبنیات از رژیم غذایی مادر نیست .

 • با عرض سلام و ادب خدمت شما مشاور عزیز
  من دختری شش ماهه دارم.از همون ابتدای تولد این بچه خواب ارام و طولانی نداشت.تا ۴ماهگی به صورت کمکی کنار شیر خودم شیر خشک هم میدادم که بعدا با تشخیص پزشک شیر خشک حذف شد.الان فقط شیر خودمو میخوره و من هیچ نوع پروتیین گاوی مصرف نمیکنم ولی دخترم همچنان در طول شب خواب اروم نداره.انگار که باید هر یک ساعت یبار بیدار بشه و شدیدا زور بزنه تا گاز رودش خارج بشه و دوباره بخوابه و این کار براش خیلی دردناکه به شکلی که شروع میکنه به گریه کردن.دکتر میگه به پروتئین گاوی حساسیت داره ولی من اون رو حذف کردم.یعنی به نظرتون مشکل از چیه؟ لطفا راهنمایی کنین.

  پاسخ
  • سارا چیذری
   1399-01-26 2:05 ق.ظ

   سلام
   آیا در مدفوع نوزاد خون دیده می شد ؟ یا سایر علائم آلرژی به شیر گاو در نوزاد دیده می شد ؟ تشخیص این نوع آلرژی باید توسط پزشک انجام شود اما صرفا نفخ شکمی نوزاد دلیل آلرژی به شیر گاو نیست . شاید نوزاد مشکل گوارشی دیگری غیر از آلرژی دارد . لطفا برای رفع این مشکل مجدد با پزشک مشورت کنید .

   پاسخ
 • مامان مایسا
  1399-01-16 8:55 ب.ظ

  سلام.دختر من پانزده ماهشه.از یکسالگی ک شیرخشک بهداشت تموم شده بهش شیر گاو میدم.چون ب شیرخشک ببلاک هم حساسیت داشت.بعد از یکماه متوجه کهیر روی شونش و تمام بدنش شدیم.از اونجایی ک به شیشه خیلی وابستس شیر گاو رو قطع نکردیم.تا الان ک همچنان رو شونش کهیر باقی مونده و بشدت بدغذایی می‌کنه و هیچی جز شیشه نمیخوره.البته بهش آب میوه میدم و تنها شب و نصف شب حدود پانصد سی سی شیر می خوره.یک دو هفته ای میشه ک یبوست هم گرفته و لب ب هیچ غذایی نمیزنه.ممنون میشم راهنماییم کنید با این کرونا میترسم برم دکتر.

  پاسخ
  • سارا چیذری
   1399-01-20 8:46 ب.ظ

   سلام اگر آلرژی به شیرگاو وجود داشته باشد دادن شیرگاو به نوزاد خدای نکرده می تواند در آینده عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد . البته تشخیص آلرژی به پروتئین شیر گاو باید توسط پزشک اطفال انجام گیرد .

   اما در مورد کودک شما و اینکه غیر شیر و آبمیوه چیزی نمی خورد دلیلش این است که شما معده کوچک نوزاد را با مایعاتی مثل شیر و آبمیوه پر می کنید مسلما وقتی معده کوچک نوزاد با مایعاتی پر شود که به راحتی هم بلعیده می شوند و کودک نیاز به تلاش برای جویدن و قورت دادن غذاهای سفتتر ندارد ضمنا به راحتی سیر می شود دیگر کودک میل و علاقه ای به خوردن غذاهای دیگر که نیاز به جویدن دارند پیدا نمی کند .

   یادتان باشد جویدن و بلع غذاها یک مهارت است که کودک به تدریج با خوردن غذاهای سفتتر از شیر مادر یاد میگیرد و زمانی که شما به جای دادن سایر غذاها – تسلیم خواسته کودک می شوید و فقط به او مایعات میخورانید دیگر کودک علاقه ای به خوردن غذاهای دیگر پیدا نمی کند .

   پیشنهاد من به شما این است که به تدریج میزان شیر کودک را کم کنید و سایر غذاها را جایگزین شیر و آبمیوه کنید .البته به یه مقدار صبر و حوصله نیاز دارید تا در مقابل خواسته غیر منطقی نوزاد مبنی بر خوردن شیر مقاومت کنید . زمانی که شما شیر کمتری به کودک خود می دهید اشتهای کودک برای پذیرش سایر غذاها بیشتر می شود .

   موفق باشید

   پاسخ
 • باسلام و ممنون از پاسخگوییتون
  پسرم 4ماهشه دکتر گفت آلرژی به پروتئین گاوی داره، ولی من فقط یکبار و به اندازه یک نقطه خون دیدم، رگه های خونی نبود. پسرم فقط گونه سمت چپش اگزما داره و با حذف شیر بدتر شده که بهتر نشده
  و بهم گفت ماست میتونم بخورم و کرم آتوپیکس داده که تاثیری نداره
  حالا به نظر شما آلرژی به پ گاوی داره؟؟و برای اگزما صورتش چیکارکنم؟

  پاسخ
  • سارا چیذری
   1398-12-29 11:56 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   عزیزم اگر آلرژی به پروتئین شیر گاو وجود داشته باشه هیچ گونه لبنیاتی اعم از شیر ، ماست ، کشک ، دوغ ، پنیر و … نباید استفاده کنید . لطفا همه لبنیات رو از رژیم غذاییتون حذف کنید . با حذف کامل لبنیات علائم اگزما هم بهتر میشه .

   پاسخ
 • سلام پسر من دو ماه و بیست روزشه از اول تولدش خیلی زیاد استفراغ میکرد ولی وزن گیریش خوبه رانیتیدین هم بهش میدم ولی تاثیری نداشته، یبار هم چندتا جوش قرمز زیر چونه اش زد، میخواستم بدونم ممکنه آلرژی داشته باشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-11-02 11:07 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   صرفا جوش زدن صورت نوزاد علامت آلرژی به شیر گاو نیست .

   پاسخ
 • پسر من هم همین مشگل را داشت ولی شیر خشگ …اپتامیل پپتی بهش دادم و الان هفت ماه است که استفاده میکنم. البته این شیر خیلی بد مزه و بد بو است که طبیعی است

  پاسخ
  • سلام پسر سه ماه و نيمه دارم وقتي خوابش مياد نميتونه بخوابه،موقع شير خوردن يا همش خودشو عقب ميكشه و نق ميزنه يا هي خودشو دستو پاهاشو تكون ميده كه در هر دو صورت نميخوابه اگرم آروم شد و خوابيد خواب عميق و آروم نداره يا تو خواب ناله ميكنه يا همش تكون ميخوره و زور ميزنه و دست و پا ميزنه كه زور زدناش اكثرا دم صبح هست احتمالا كوليك نيست چون گريه شبانه نداره،چند وقتيه متوجه شدم زير چونه ش جوش هاي ريز ميزنه و گاهي به روي صورت و بينيش هم كشيده ميشه و گاهي كلا محو ميشه،شكمش دو سه روز درميون كار ميكنه چند وقت پيش كره مصرف كردم كه انگار اسهال شد قطع كردم و بخاطر كارنكردن شكمش دوباره شروع كردم الان روزي ي بار كار ميكنه و اسهال نشد،من كم و بيش لبنيات استفاده ميكنم .هيچ علائم ديگه اي نداره مثل خون تو مدفوع خس خس سينه و ..با اين وجود ميتونه آلرژي باشه؟آيا آلرژي بدخوابي مياره؟درسته كه تشخيص آلرژي براي بچه هاي ريفلاكسي سخته؟

   پاسخ
   • سارا چیذری
    1399-02-10 1:02 ق.ظ

    سلام از نظر من بعیده مشکل پسر شما با این توضیحاتی که دادید مربوط به آلرژی به پروتئین شیر گاو باشه . با این حال بهتره با متخصص اطفال کودک در این مورد مشورت کنید . یکی از مهمترین شاخصه های آلرژی به پروتئین شیر گاو وجود خون در مدفوع نوزاد است .

    پاسخ
 • نگین قهرمانی
  1398-09-27 7:13 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید.
  من یک دختر ۲ ماهه دارم.از اول فقط شیر خشک میخوره.ببلاک میدادم که صورتش دچار اگزما شد و نفخ زیاد و رفلاکس داشت.به تشخیص پزشکش حساسیت به پروتئین گاوی داره و شیر ببلاک اچ آ میدیم.علائمش کمتر شده ولی بعد از گذشت یک هفته صورتش بازهم اگزما داره.میخواستم بدونم چقدر طول میکشه علائم حساسیت از بین بره؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-10-01 10:04 ب.ظ

   سلام ممنونم
   در این مورد لطفا با پزشک کودک تان مشورت کنید . اگر بعد از یک هفته همچنان علائم آلرژی وجود دارد ممکن است لازم باشد باز هم نوع شیرخشک نوزاد عوض شود .

   پاسخ
 • ویهان من
  1398-09-25 11:36 ب.ظ

  با سلام
  پسرم از سه ماهگی با وجود رگه های خونی تشخیش الرژی به پروتین گاوی داشت که با رژیم کامل من خوب بود و رشد معمولی داشت نه چاق و نه لاغر تا یک سالگی که من دیگه شیر اصلا نداشتم و بچه وزنی نمی گرفت که شیر مادر قطع و شیر خشک ایزومیل شروع شد که از مقدار کم شروع شد بعد از تقریبا دوهفته مصرف با زیاد شدن مصرف شیر اسهال و بلغم شد که با تست مشخص شد به سویا و چیزای دیگه هم الرژی داره و شیر پپتی جونیور مصرف شد که با وجود این و رعایت باز بچه اسهال با رگه خون بود که شیر نئوکت شروع شد که همچنان اسهال وجود داره که با وجود کلونسکپی و تشخیص الرژی شدید و رعایت اون ماده های غذایی بچه هنوز بدنش دونه های قرمز می زنه و اسهال هست و الان تقریبا ۶ ماه این روند هست و واقعا نمی دونم چکار کنم و بچه هم از یک سالگی دیگه رشد وزنی و قدی نداشته با وجود اینکه در زمان مصرف شیر مادر خرما و ماهیچه گوسفندی و خیل غذاه های دیگه استفاده میشد و مشکلی نداشت ولی الان با مصرف هر کدوم حتی به مقدار خیلی کم اسهالش بیشتر میشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم الانم حدودا چهار ماه زینک استفاده کرده چندین دوره پروبیوتیک و تقریبا یک ماه فولیک اسید

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-10-01 8:43 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   در درجه اول مهم است که همه مواد غذایی آلرژن را شناسایی کرده و از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید و در کنار شیر خشکی که پزشک برای نوزاد تجویز می کنه غذای او را مقوی و مغذی کنید . برای این کار راههای مختلفی وجود دارد .

   مثلا می تونید برای مقوی کردن غذای او آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه های ران مرغ را که خوب پخته شده ، جوانه گندم، آرد یا پودر بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان پودر شده ، روغن های مایع گیاهی مثل روغن زیتون یا کنجد را به غذای کودک تان اضافه کنید . همینطور می توانید جوانه ماش یا جوانه گندم را به غذای نوزاد اضافه کنید .

   پاسخ
 • سلام پسر من یک سال و پنج ماهش هستاز ابتدای تولدش در روز دو تا سه بار استفراغ داشت که دو ماه پیش دکتر شربت امپرازول ساختگی برای کودک داد و خوب شد ولی اصلا از 6ماهگی اصلا غذاهای سفت نمی خوره حتی تخم مرغ یا برنج. دو هفته هست که شروع کرده بودم به دادن حریره بادام با شیر گاو که دیدم هر از گاهی استفراغ میکنه و دکتر گفت که حساسبت هست و نباید بهش بدم میخواستم ببینم که خودم میتونم شیر بخورم یا نه ؟ و آیا بعد از خوب شدنش آیا امکان داره که بتونه دیگه غذاهای سفت بخوره یا نه چون الان اصلا غذاهای سفت و میوه نمیخوره و فقط سوپ میخوره و باید چکار کنم.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-07-03 9:37 ق.ظ

   سلام
   دوست عزیز اگر نوزادتون به پروتئین گاو آلرژی داشته باشه نه تنها در غذای خودش نباید هیچ نوع لبنیات یا گوشت گاو وجود داشته باشه بلکه اگر از شیر شما تغذیه می کنه شما هم نباید از این مواد غذایی استفاده کنید . و اینکه انتظار دارید کودک از 6 ماهگی به راحتی بتونه از غذای جامد استفاده کنه توقع زیادی است .

   اولا این موضوع هیچ ربطی به مساله آلرژی به پروتئین شیر گاو نداره ثانیا شما نباید انتظار داشته باشید نوزاد 6 ماهه مثل یک فرد بزرگسال بتونه به راحتی از غذاهای جامد استفاده کنه ! پیشنهاد من برای شما این هست که به تدریج غلظت غذاهاش رو زیاد کنید تا کودک یاد بگیره از غذاهای با غلظت بیشتر از شیر مادر هم استفاده کنه . اصلا نگران این موضوع نباشید کاملا طبیعی است و نیاز به زمان هست . پس به تدریج غلظت غذاهاش رو زیاد کنید و اصلا برای دادن غذای جامد به نوزادتون عجله نکنید .

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشيد،دختر ١٥ماهه ام كوليت آلرژيك داشت به خيلي از غذاها حساس بود از دوماهگي،حدود دو ماه قبل با لبنيات براش شروع كردم خدا رو شكر مشكلي نداشت،اخيرا دچار بثورات پوستي روي تنه و دور دهان شده و يبوست شديد داره،قبلا هم با مصرف تخم مرغ دچار يبوست ميشد كه با شروع مجدد تخم مرغ مشكلي نداشت خلاصه تنها ماده ي جديدي رو كه مقصر ميدونم آب قلم گاوه كه يه هفته ست شروع كردم و تقريبا هر روز بهش دادم،سوالم اينه كه ممكنه به لبنيات حساسيتش خوب شده باشه ولي به خود گوشت گاو و قلم گاو هنوز حساس باشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-07-03 9:29 ق.ظ

   سلام متشکرم
   اگر به لبنیات همچنان آلرژی داشت با مصرف مقدار کمی شیر و یا مشتقات آن دچار علائم می شد . اینکه اشاره کردید با افزودن لبنیات از دو ماه قبل مشکلی براش پیش نیامد پس این مساله نشان می دهد آلرژی دخترتون با افزایش سنش از بین رفته و دیگه مینونید در رژیم غذاییش از لبنیات استفاده کنید .
   قبلا هم بارها اشاره کردم که نوزادانی که به پروتئین گاوی آلرژی دارند ممکن است به سایر مواد غذایی هم آلرژی داشته باشند پس اگر با مصرف ماده غذایی متوجه علائم در نوزاد می شوید باید آن ماده غذایی رو از رژیم غذاییش حذف کنید .
   شاد و سلامت باشید

   پاسخ
   • خيلي ممنون و سپاسگذارم از پاسخدهيتون،عذر ميخوام بازم ميپرسم،يعني ممكنه به شير گاو حساس نباشه ولي به گوشت و آب قلم گاو حساس باشه؟

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1398-07-04 1:35 ب.ظ

     خواهش می کنم ببینید اگر آلرژیش به پروتئین گاوی از بین رفته باشه مصرف کلیه محصولات گاوی مشکلی براش ایجاد نمی کنه . دقت کنید شاید به بقیه مواد غذایی آلرژی داشته باشه

 • خیلی ممنون از اینکه بسیار کامل و مفید به سوالم پاسخ دادید، آرزوی موفقیت برای شما دارم

  پاسخ
 • سلام
  دختر من ده ماهه است که از سه ماهگی متوجه جوش اطراف دهنش ورگه خونی در مدفوع فرزندم شدم پیش متخصص اطفال بردم گفتند که حساسیت داره دخترم موقع تولد ۴کیلو بود الان که ده ماهه است ۸ کیلو وزن داره واصلا وزن خوبی نداره وبد اشتها هست با وجود دادن مرتب مولتی ویتامین و قطره آهن واینکه به تغذیه فرزنده ام خیلی اهمیت میدم چه درمانی برای کم اشتهایی و کم وزنی چنین کودکانی هست و سوال بعد اینکه مادران تا چه زمانی رژیم غذایی باید داشته باشند؟واگر خدای ناکرده مادری رژیم غذایی را رعایت نکنه چه اتفاقی کودک رو تهدید میکنه؟ ممنون از پاسخگویی شما???

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-06-10 12:08 ق.ظ

   با سلام
   سعی کنید در کنار تغذیه ی کودکتان با شیر خودتان ، غذاهای کودکتون رو مقوی و مغذی کنید . سعی کنید در غذای کودک از گوشت، حبوبات و غلات جوانه زده استفاده کنید . غذای کودک رو با روغن های گیاهی و یا مقداری کره چربتر کنید برنج را به صورت کته تهیه کنید و در آن از آب مرغ یا گوشت استفاده کنید . همچنین استفاده از عصاره ی قلم گوسفند در تهیه غذاها به خصوص غذاهای آبکی میتونه مفید باشه .
   از میوه های مناسب سن کودک مخصوصا خرما و موز بیشتر استفاده کنید . در فرنی کودک از پودر کنجد و بادام استفاده کنید و در کل سعی کنید در طول روز از همه ی گروههای غذایی اصلی در رژیم غذایی کودک استفاده کنید .
   مکمل های ویتامینی رو به طور منظم به نوزاد بدهید و سعی کنید غذاهایی رو تهیه کنید که کودک بیشتر به آنها علاقه دارد. هیچ وقت کودک را به زور وادار به غذا خوردن نکنید. و در طول روز از دادن انواع خوراکی های غیر مفید و به اصطلاح هله هوله پرهیز کنید . بین میان وعده ها و وعده های اصلی غذایی فاصله بیندازید و حداقل 2 ساعت قبل از وعده اصلی به کودک هیچی ندهید تا اشتهای کافی برای خوردن غذا داشته باشد به این نکته هم توجه داشته باشید که گاهی کودک در عین سلامتی، رشد قابل توجهی ندارد که این مساله به ژنتیک او بر میگردد، اما توصیه میشود حتما حضوری به پزشک مراجعه کنید تا ایشان در صورت نیاز اقدامات و بررسی های لازم را انجام دهند .

   در مورد سوال دومتون شما تا زمانی که به کودک شیر می دهید باید پرهیز غذایی داشته باشید .

   و اگر رژیم غذایی را رعایت نکنید روز بروز شدت آلرژی بیشتر می شود و باعث مشکلاتی چون اگزمای گونه ها و پوست سایر نقاط مثل ساق پاها و … میشود . خروسک مکرر و آسم و سایر بیماریهای سیستم اتوایمیون یا خودایمن در آینده از عوارض رعایت نکردن رژیم حذف لبنیات در چنین کودکانی است .

   پاسخ
 • با سلام و ضمن عرض خسته نباشید.در 58 روزگی پسرم متوجه یک رگه خونی در مدفوعش شدم و توی این 58 روز اصلا رژیم خاصی نداشتم و بوزن پسرم در هنگام تولد3100 و در دوماهگی5700 بود و برای موضوع رگه خونی که فقط یکبار مشاهده کردم به دکتر مراجعه کردم و دکتر به من رژیم لبنیات و مشتقات آن را دادن خودم هم در اون مدت نه بادام زمینی و نه حبوبات مصرف کردم ولیکن مانند قبل هم اجابت مزاج پسرم فرقی نکرد(نه تعداد نه رنگ آن(زرد) می خواستم ببینم آیا با دیدن این یک بار رگه و اینکه هیچ تفاوتی نکرده از نظر رنگ و تعداد مشکل فقط الرژی است ؟و درضمن فرزندم در کل شیر مادر زیاد می خوردو در روز چندبار بالا می آورد دو الی 3بار

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-06-09 11:33 ب.ظ

   سلام من درست متوجه منظور شما نشدم اگر با قطع مصرف لبنیات در مدفوع نوزاد دیگر رگه های خونی ندیدید و فقط یک بار قبل از قطع مصرف لبنیات این اتفاق افتاده ، نشان دهنده این است که کودک شما به احتمال زیاد نسبت به پروتئین شیر گاو آلرژی داشته که با قطع مصرف لبنیات این مشکل برطرف شده اما اگر بعد از قطع مصرف لبنیات همچنان مشکل وجود دارد با پزشک اطفال در مورد سایر آلرژی های غذایی مشورت کنید .

   پاسخ
 • سلام خيلي ممنونم از توضيحات كاملتون،من دخترم ١٤ماهش تموم شده از دو ماهگي تشخيص كوليت آلرژيك دادن،الان سه روزه با حجم كم براش شير پاستوريزه شروع كردم،خيلي دلهره دارم نميدونم خوب شده يا نه،تا چند روز مشخص ميشه دخترم خوب شده يا نه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-06-02 12:03 ق.ظ

   سلام خواهش می کنم
   اینکه با مقدار کم شروع کردید به دادن شیر کار بسیار درستی انجام دادید . اگر همچنان کودک مشکل داشته باشد با مصرف مقدار کم شیر هم بدنش واکنش نشان می دهد . بنابراین اگر شیر را دادید و کودک تا 1 روز بعدش اذیت نشد می توانید به تدریج مقدار شیر رو بیشتر کنید .

   پاسخ
 • سلام من پسرم 10 روزه دیگه 1 سالش تموم میشه من تقریبا 5 روزه بهش شیر پاستوریزه میدم امروز دیدم صورتش و گردنش حساسیت داده پس یعنی از شیر میتونه باشه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-05-30 11:10 ق.ظ

   سلام شیر پاستوریزه رو بعد از اتمام 1 سالگی کودک و با مقدار کم براش شروع کنید و برای اطمینان از وجود آلرژی می تونید یک هفته مصرف شیر و قطع کنید اگر علائمش برطرف شد معلوم میشه به پروتئین شیر حساسیت داره . البته بهتره برای تشخیص قطعی با پزشک کودک مشورت کنید .

   پاسخ
 • عالی

  پاسخ
 • پورداد
  1398-05-21 10:50 ب.ظ

  با سلام ، پسر من یک سال و نیمش هست و پس از دو هفته اسهال مداوم و بد خوابی دکتر تشخیص رفلاکس و حساسیت دادند، الان پس از یک هفته دارو گرفتن و تعویض شیر به پپتی جونیر و رژیم مواد حساسیت زا همچنان اسهالش ادامه داره، می خواستم بدانم روند بهبودی در این بچه ها چه مدت طول می کشد و آیا طبیعی است مه پس از یک هفته شرایط تغییری نکرده؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-05-24 11:41 ب.ظ

   سلام
   ببینید من قبلا بین دیدگاه ها و سوالاتی که اینجا مطرح شده چندین بار اشاره به این موضوع داشتم که نوزادانی که آلرژی به پروتئین شیر گاو دارند احتمال داره به سایر مواد غذایی هم آلرژی داشته باشند بنابراین اگر شما به دقت کلیه فرآورده های لبنی رو از رژیم غذایی تون حذف کردین و همچنان کوچولوتون مشکل داره باید به دنبال سایر مواد غذایی آلرژن بگردید و اونها رو هم از رژیم غذایی تون حذف کنید . معمولا این نوزادان با افزایش سن بهتر می شوند

   پاسخ
  • افسانه
   1399-06-16 2:16 ق.ظ

   سلام من یه پسر 4سال و نیمه دارم . هر بار که شیر میخوره بعد از یه روز دل پیچه و دل درد و مدفوعش زیاد میشه هرچی دکتر می بردم متوجه نمی شدند چشه ولی خودم فهمیدم که به شیر حساسیت داره و رودش نمیتونه تحمل کنه سریع دل پیچه و دل درد و حجم و تکرار مدفوع زیاد میشه میخواستم بدونم که الان شیر رو قطع کردم و حالش خوب شده جایگزین کلسیم شیر که برای استخوانش مهمه برای دندونش مهمه چی باید بهش بدم آیا باید کلسیم از طریق دارو بگیره احساس می‌کنم نسبت به سنش استخوان هاش ریز و ضعیف هستند و تا کمی می دود و بازی میکند پا درد میکنه ممنون میشم سوالمو جواب بدید راهنماییم کنید

   پاسخ
   • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
    1399-06-18 5:48 ب.ظ

    سلام بله در صورت مصرف کم لبنیات حتما نیاز هست از مکمل کلسیم استفاده کنند . شربت استئوکر را تهیه کنید و روزانه 2 بار ، هر بار 5 سی سی به کودک بدهید .

    پاسخ
 • سلام پسر من ۵ سالشه تازه در مدفوعش خون دیده شده دکتر بردم کلوکوسپی کرد گفت حساسیته ولی الان ۳ هفته میگذره تمام لبنیات تخم مرغ هر چیز حساسیت زا رو حذف کردم ولی رگه های خون هست؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-05-15 12:43 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   معمولا آلرژی به شیر گاو در سنین نوزادی و پایین تشخیص داده میشه و با افزایش سن کودک این مشکل بهتر میشود . اگر با حذف لبنیات همچنان این مشکل وجود داره پس آلرژی به شیر گاو مطرح نیست و باید سایر آلرژی های غذایی بررسی شود .

   پاسخ
 • سلام خسته نباشين
  دختر من ٤٥روزس چن وقتيه تو اسهالش رگه هاي خوني ميبينم و بعضي از جاهاي بدنشو صورتش جوشاي ريز زده
  بردم دكتر ازمايش مدفوع گرفتن سونو كردن
  گفتن ك به پروتئين محصولات گاوي حساسيت داره
  من الان بيشتر از ١ هفتس همه ي خوراكي هايي ك توشون پروتئن گاوي هست رو از برنامه ي غذاييم حذف كردم
  ولي باز رگ هاي خون روميبينم
  پس كي خوب ميشه؟
  حساسيت به چيزاي ديگه مثل تخم مرغ گوشت مرغ و حبوبات ميتونه داشته باشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-04-23 9:53 ق.ظ

   سلام .
   بله کودکانی که به پروتئین شیر گاو آلرژی دارند ممکنه به سایر مواد غذایی هم حساسیت داشته باشند . با افزایش سن کودک معمولا این آلرژی بهتر میشه .

   پاسخ
 • سلام
  دکتر برای بچه من تشخیص آلرژی به پروتئین گاوی داده.سوالم اینه منظور از رگه های خونی چیه?چون بعضی اوقات تو مدفوعش رگه های کوچیک سیاه رنگ می بینم,اینا همون خون هست?اگر نه پس این رگه ها چی هستند?و سوال دیگه اینکه دکتر براش پدی لاکت نوشته,آیا درسته که پروبیوتیک ها حاوی پروتئین گاوی هستند و به همینا هم بچه واکنش آلرژیک نشون میده?پس پروبیوتیک ایمن برای این بچه ها چیه?ممنونم

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-04-23 9:40 ق.ظ

   سلام
   مصرف پروبیوتیک ها برای کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند مفید است و پروبیوتیک ها حاوی پروتئین گاوی نیستند .

   پاسخ
 • مامان آرسام
  1398-04-17 6:24 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید… پسره من دوماه وبیست روزشه ومدتی بودکه اسهال گرفت وتو مدفوعش هم رگه های خون دیدم دکترکه بردیم آزمایش مدفوع گرفتن وگفتن حساسیت به پروتئین گاوی ومنم الان رژیمم مدتیه هیچ لبنیاتی استفاده نکردم ولی تخم مرغ که خوردم فرداش بازم اون رگه های خونی تومدفوعش دیدم البته من ماش وعدس هم استفاده کرده بودم الان دقیقا نمیدونم به کدومش حساسیت داره که دوباره این رگه ها ی خون ظاهرشدن آیابه حبوبات هم میشه که حساسیت داشته باشه؟؟؟ یاازپودر لیدی میل که استفاده میکنم به خاطره اونه یاشیر خشک گیگوز که بهش میدم باعثشه؟ موندم به کدوم یکیشون حساسیت داره… لطفا راهنماییم کنیدممنونتون میشم???

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-04-21 6:31 ق.ظ

   سلام مامان آرسام عزیز بهتره برای تشخیص دقیق ماده غذایی آلرژی زا به پزشک متخصص حساسیت مراجعه کنید . ممکن است پزشک مصرف یکسری مواد غذایی را برای شما ممنوع کند و در این بازه زمانی علائم نوزادتون رو بررسی کند تا ببیند آیا با حذف این مواد غذایی علائم کودک شما بهتر می شود یا خیر . بعد از چند هفته مجدد به شما اجازه می دهند یک به یک این مواد غذایی رو به رژیم غذاییتون اضافه کنید تا واکنش ها و علائم بدن نوزاد رو بررسی کنند . با این روش تا حد زیادی ماده غذایی آلرژی زا شناخته می شود .

   همچنین ممکن است پزشک از تست های پوستی و آزمایش خون هم برای تشخیص استفاده کند .

   پاسخ
 • با سلام
  پسر من دو سال و سه ماه داره از بدو تولد آلرژی به لبنیات داشت الان که ظاهرا آلرژی تموم شده مشکل اینجاست که به هیچ وجه لب به ماست، پنیر، شیر، خامه نمیزنه تو مدتی که آلرژی داشت دوغ شتر بهش می دادم و ذائقه اش عادت کرده بود دوغ گاوی خیلی کم میخوره هر ترفندی استفاده کردم فایده نداره ماست های متفاوت میوه ای و پرچرب، شیرهای طعم دار هیچ کدوم رو دوست نداره فرنی یک بار خورد دیگه لب نزد وزن و قد آنچنانی هم نداره و معمولیه مکمل کلسیم بهش می دم از عصاره پای مرغ و قلم در غذاهاش استفاده می کنم ولی این مسئله نگرانم می کنه که تا کی این روند ادامه داره و چرا از لبنیات استقبال نمیکنه حتی بستنی وانیلی رو هم دوست نداره باید روکش شکلات داشته باشه تا یک مقدار بخوره البته این رو هم بگم که ماست بز رو با میل و رغبت حدود یک سالگی به بعد میتونست بخوره که اون هم بدنش واکنش نشون داد و قطع کردیم اگر لطف کنین راهنمایی کنین که چه کار کنم این حالت برطرف بشه ممنون میشم.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-04-08 12:36 ق.ظ

   سلام عزیزم اگر فرزندتون دیگه نسبت به لبنیات علائم آلرژی رو نشون نمیده می تونید کم کم و به تدریج جوری که اذیت نشه مصرف لبنیات رو براش شروع کنید . فراموش نکنید مصرف یکباره شیر و لبنیات ممکنه براش آزار دهنده باشه و اذیتش کنه . بعد هم سعی کنید به هیچ عنوان به اجبار و زور لبنیات را به فرزندتون ندید چون این کار باعث میشه ذهنیت بدی از خوردن لبنیات در ذهنش نقش ببنده و این خاطره بد تا بزرگسالی هم همراهش میمونه و هر بار که شیر و لبنیات رو میبینه ناخودآگاه از خوردن آنها امتناع میکنه . در مرحله بعد سعی کنید لبنیات را در فرم و حالتی که دوست داره بهش بدید مثلا اگر کاکائو رو دوست داره اشکال نداره کمی کاکائو در شیرش بریزید . درسته که اضافه کردن کاکائو کمی جلوی جذب کلسیم رو می گیره اما خوردن شیرکاکائویی که خودتون در منزل درست کنید بهتر از اینه که کودکتون اصلا شیر نخوره .
   اگر می بینید همچنان مقاومت نشون میده یه مدت رهاش کنید و بهش لبنیات ندید و از مکمل کلسیم و ویتامین دی براش استفاده کنید و مجدد بعد از یک مدت به تدریج و با توجه به سلیقه کودک مصرف لبنیات رو براش شروع کنید و سعی کنید در محیطی آرام و شاد و به دور از تنش و استرس و اصرار زیاد این کارو انجام بدید .
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلامـ.خسته نباشین.پسر من ۴۰روزشه ،از دوهفته پیش،و با دیدن رگه های خون تو مدفوعش و جوشای خیلی ریز تو سر و صورت و بدنش دکتر تشخیص آلرژی ب پروتئین گاوی رو دادن،ک من کلا لبنیات گاوی و گوسفندی،گوشت،ماهی،میگو ،تن ماهی و ..رو ب توصیه ی پزشک حڋف کردم از برنامه ی غذاییم(ب ماهی هم آلرژی نشون داد)علائمش بهتر،شد اما رفع نشده هنوز،و مدتیه ک مدفوعش،ب رنگ سبز هستش (رنگ آیکون تماس تلفنی پایین همین صفحه)ک خیلییی نگرانم میکنه.اسهال نداره خداروشکر ولی مدفوعش کشدار هست .علت این رنگ مدفوعش رو میخوام بدونم.دکتر اطفال گفتن دلیلش همین آلرژیه،ولی میخوام بدونم چرا رفع نمیشه؟!

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-03-24 6:41 ق.ظ

   سلام گیسو جان اگر رنگ مدفوع کوچولوتون، مایل به سبزه و دارای رگه های موکوس هست میتونه دلیلش همین مساله آلرژی باشه . بچه هایی که آلرژی به شیر گاو دارن ممکنه نسبت به سایر مواد غذایی هم آلرژی داشته باشن (مثل ماهی که خودتون متوجه شدید ) سعی کنید سایر مواد غذایی آلرژن مثل بادام زمینی و ادویه جات رو هم در رژیم تون حذف کنید . ضمنا ممکنه شما از مواد غذایی استفاده کنید که ظاهرا لبنیات نیست اما در ترکیباتش از لبنیات استفاده شده باشه مثل انواع شیرینی ها و کیک ها . به این نکته هم توجه کنید .
   یک دلیل دیگه میتونی غلظت شیر شما باشه زمانی که شیر شما بسیار رقیق و شیرین هست و کودک از این نوع شیر بسیار بیشتر از شیر غلیظ تر و چرب تر مصرف می کنه ، مدفوعش به رنگ سبز روشن در میاد . این وضعیت نگران کننده نیست و در دوره هایی از شیردهی اتفاق میفته .سعی کنید از هر دو سینه به کوچولو شیر بدید و اول بزارید یک سینه کامل تخلیه بشه و دفعه بعد از سینه دوم به نوزاد شیر بدید . از غذاهای نفاخ هم کمتر استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخير
  عذر ميخوام دخترم يكسال و نيم داره و در ماههاي اول تشخيص الرژي به شيرگاو داده شد و جندماه بهش شير اچ آ دادم و تقريبا ٩ماهه بود كه گفتن ديگه لازم نيست از اين شيرها بخوره تا به الان كه يكسال و نيم شده با وجود اگزوماي شديد بدنش و مراجعه به پزشك الرژي دوباره تشخيص حساسيت به پروتيين گاوي رو دادن و گفتن شير كامفورت و يا پپتي جونيور استفاده كنم براشون ايا اين دو شير مناسب هستن براي اين درمان ؟؟؟
  و همچنين نان كيدز ميتونه مناسب باشه براشون ؟
  لازم به ذكر هست كه اصلا وزندهي خوبي هم نداشتن تا به الان با وزن ٣٢٥٠ بدنيا اومد و الان كه يكسال و نيم داره هنوز به ١٠ كيلو نرسيده ممكنه و بشدت بدغذا بودن اين اواخر كمي بهتر شده ممكنه وزن كمش بابت همين مشكل الرژي باشه ؟؟؟
  ممنون از شما

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-03-16 5:19 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   عزیزم شیر کامفورت و یا پپتی جونیور برای کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند مناسبه و توصیه می کنم حتما براش استفاده کنید . شیر خشک نان کید هم براش خوب نیست . لطفا نوع شیر خشک رو حتما طبق توصیه پزشک اطفال تهیه و استفاده کنید .
   در مورد سوال دوم هم باید خدمتتون عرض کنم ، بله متاسفانه کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند اگر زود تشخیص داده نشه و پرهیزهای غذایی رو براشون نداشته باشید میتونن دچار اختلالات رشد بشن و هر چه سن ابتلای کودک به این آلرژی زودتر باشه مشکلات رشد در این بچه ها شایع تر هست . البته لازم نیست نگران باشید از این به بعد تا برطرف شدن آلرژی حتما پرهیزهای غذایی رو براش داشته باشین و به پرکالری کردن و مغذی کردن رژیم غذاییش توجه کنید که این کمبود وزن جبران بشه .

   پاسخ
  • درود بر شما، وقتتون بخیر پسرم پندار۱۴ ماهشه و مدتی بود که سینه ش خس خس و سرفه های صدا دار داشت بردمش دکتر گفت حساسیت و نئوتادین و یک پودر داد که با شیر بایس حل بشه و گفت بعد سه روز اگر خوب نشد بهش آزیترومایسین تا ۵ روز بده ،پرهیز غذاییشم اینه که از میوه ها فقط میتونه سیب و هویج بخوره و آبپز و سوپ،بنظر شما میتونم بهش فرنی بدون شکر و سوپ شیر هم بدم؟تا حالا بهشون حساسیت نداشت؟علائم رگه ی خونی در مدفوع نداشته خداروشکر، چه علائم دیگه ای داره؟ممکنه رگه ی خونی نداشته باشه اما حساسیت زا باشه براش؟…سپاس

   پاسخ
   • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
    1398-04-15 3:15 ب.ظ

    سلام
    رابعه جان پسر شما به پروتئین شیر گاو آلرژی نداره بنابراین هیچ مشکلی نداره در غذاهاش از لبنیات استفاده کنید .

    پاسخ
  • قاسم باخدا
   1398-04-24 7:33 ق.ظ

   سلام و خسته نباشید . پسر من سه سالشه ما از وقتی که ۶ ماهه بود متوجه شدیم به شیر گاو حساسیت داره البته علائمش فقط کهیر های ریز اطراف لب و صورتش بود که بعد از یکی دو ساعت خوب میشد . البته به بعضی از شیرها آلرژی نشون میداد و به بعضی شیرها نه. چیزی که ما رو نگران کرده اینه که دیروز یک لیوان شیر خورد و بدنش کهیر های زیادی زد و هنوزم بعد از گذشت ۱۴ ساعت بر طرف نشده میخواستم بدونم دلیل این واکنش زیاد که اونم اولین باره اتفاق افتاده و علائمش طولانی شده چیه ؟ و این که آیا میتونیم بهش داروهای ضد حساسیت مثل شربت هیدروکسی زین بهش بدیم؟ و لازم هست به دکتر مراجعه کنیم. ممنون از لطفتون

   پاسخ
   • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
    1398-04-25 6:40 ق.ظ

    سلام
    بله ممکنه علائم آلرژی به پروتئین شیر گاو باشه . حتما کودک رو به پزشک نشان دهید و سرخود از دارو استفاده نکنید .

    پاسخ
  • سلذم ببخشید دخترتون رو پیش کدوم دکترر بردید

   پاسخ
 • نیل آی
  1398-02-24 4:01 ق.ظ

  سلام من دخترم ۹ماهشه رو انگشتای دستش از ۴ماهگی ضایعه های پوستی دراومدن رفته رفته هم زیاد شدن چنتا دکتر بردم پماد نوشتن ولی جواب نداد رو انگشت دستاش و پاهاش هم ماهی یکی دوبار دو سه تا تاول درمیاد خودبه خود که گاها توشون خونی میشن دخترم شیر خشک میخوره میتونه به پروتئین گاوی حساسیت داشته باشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1398-02-26 10:32 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   نه این موردی که ذکر کردید ارتباطی با آلرژی به پروتئین گاوی نداره

   پاسخ
   • سلام.پسر من الان ۲۰ ماهشه و از شش ماهگی با دفع رگه های خونی حساسیت به پروتئین گاوی نشان داد و تا الان هم من و هم خودش از محصولات گاوی منع شدیم.اما در ۵ ماه اخیر به صورت مداوم مریض شده و عفونت گوش و روده داشته است.از دیروز هم دوباره در مدفوعش موکوس و کف می بینم.ایا دلیلش همون الرژی هست؟؟یا بازهم عفونت?؟؟؟

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1398-04-08 12:41 ق.ظ

     سلام نرگس جان
     نظر من اینه که اگر از مصرف انواع لبنیات پرهیز می کنید و این علائم وجود داره دلیلش مساله عفونت هست . اما برای گرفتن جواب قطعی حتما در این مورد با پزشک اطفال کودک تون مشورت کنید .

 • مهدی رحیمی
  1397-10-12 9:30 ق.ظ

  سلام و خسته نباشین .نوزادی دو ماهه دارم که با تشخیص پزشک حساسیت به پروتیین گاوی داره.میخواستم بدونم مادر چه غذاهایی بخورن که پروتیین گاوی نداشته باشه .چون سویا هم براش منع کرده.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-10-15 10:54 ب.ظ

   سلام همراه گرامی
   مصرف کلیه لبنیات و گوشت گاو باید از رژِیم غذایی مادر حذف شود . غیر از خود لبنیات حتی مواد غذایی حاوی شیر و لبنیات هم باید از رژیم غذایی مادر حذف بشه – مثلا کیکی که در تهیه آن از شیر استفاده شده هم نباید مصرف شود و …

   پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-10-16 1:24 ق.ظ

   سلام همراه گرامی
   مصرف کلیه لبنیات و گوشت گاو باید از رژِیم غذایی مادر حذف شود . غیر از خود لبنیات حتی مواد غذایی حاوی شیر و لبنیات هم باید از رژیم غذایی مادر حذف بشه – مثلا کیکی که در تهیه آن از شیر استفاده شده هم نباید مصرف شود و …

   پاسخ
 • با سلام
  نوزاد ۲ماهه دارم که حساسیت به پروتئین گاوی داره.با رعایت کامل از شیر مادر استفاده میکنه و مشکلی نداره.
  ناخواسته چیزی خوردم که بعدا فهمیدم توش شیر داشته!?
  حالا چکار کنم تا زودتر اثر این مواد از بدنم و در واقع از شیرم خارج بشه؟
  ممنون میشم راهنمائی کنید

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-09-13 9:35 ق.ظ

   سلام الهام جان
   واقعیت شما غذا رو خوردید و الان راهی نداره بخواین انجام بدید و جلوی تاثیراتش و بگیرید . آرامش تون رو حفظ کنید . ایشالله که مشکلی پیش نمیاد . فقط از این به بعد به محتویات غذاهایی که میخورید بیشتر توجه کنید چون ممکنه در مواد اولیه شون از لبنیات استفاده شده باشه .
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید دختر دو ماه دارم ک یک مدت جوش زد صورتش بعد پوسته پوسته شد ک دکتر رفتم یک پماد دادن خوب ولی حالا بینیش و چشماش همش میخاره و گلوش هم حالت گرفتگی داره ک فک میکنم خلط .احتمالش هست ک الرژی داشته باشه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-08-15 2:40 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   اگر آلرژی به شیرگاو وجود داشته باشد با مصرف لبنیات توسط شما این علائم تشدید می شود . لطفا جهت تشخیص قطعی به متخصص اطفال مراجعه کنید .

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر دخترمن 4سالشه کوچیکتربودلکه های کوچیک قرمزمیزد روی پاهاش حالت پوسته میشد الان بعدازدوسال دوباره همچین لکه ای بزرگتر روی پاش زده امکانش هست حساسیت به شیرگاو باشه یاخیر؟ممنون ازتوجهتون

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-08-03 11:55 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر نه وجود این علائم پوستی در این سن مربوط به آلرژی به پروتئین شیر گاو نیست چون اگر این آلرژی وجود داشت حتما شما خیلی زودتر متوجه آن می شدید و در صورت مصرف لبنیات این علائم ادامه پیدا می کرد نه اینکه 2 سال علائم فروکش کنه و دوباره بروز پیدا کنه .احتمال وجود سایر آلرژی ها مطرح هست لطفا با متخصص پوست در این زمینه مشورت کنید .

   پاسخ
   • با سلام دختر شش ماهه ای دارم که تا الان حساسیت گاوی داشت و شیر خودمو بهش میدم که کامل رژیم لبنیات رعایت کردم چند روزی هست که پنیر روشروع به خوردن کردم و در وضع دخترم تغییری به وجود نیومد ممکن هست که خوب شده باسه و یا اینکه اگر بخاد علامتی نشون بده تا چند وقت ممکن هست بروز کنه باتشکراز شما

    پاسخ
    • سارا چیذری
     1399-04-04 9:57 ق.ظ

     سلام روزتون بخیر
     بله ممکنه خوب شده باشه . اگر تا 2 روز بعد از مصرف لبنیات گاوی علائمی ایجاد نشد میتونید سایر لبنیات مثل شیر رو هم به میزان کم امتحان کنید و اگر باز هم علائمی ندیدید به این مفهوم میتونه باشه که آلرژی از بین رفته .

 • سلام خسته نباشیدپسر من ده روز دیگه سه ماهش تموم میشه یک ماهگی صورتش دونه های قرمز زیادی زدک دکتر گفت اگزماهستن وگاهی اوقات بالا میاورد سینش خس خس میکنه گفت آلرژی ب پروتئین گاوی داره گفت شیر خشک آپتامیل پپتی روزی دوبار درکنار شیرخودم بهش بدم و لبنیات رو برام منع کرددرحال حاضر اصلا لبنیات و گوشت گاونمیخورم با این حال بازم صورت و پاهای پسرم اگزما دارن و بالا میاره و شکمش هم تند تند کار میکنه. این مسئله خیلی نگرانم کرده. ب نظر شما چیکار کنم ک پسرم بهتر بشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-08-01 8:08 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر ببینید شما ممکنه مواد غذایی را استفاده می کنید که به نحوی لبنیات در آنها استفاده شده مثلا اگر شما کیک یا بیسکویتی رو می خورید که در تهیه آن از شیر یا خامه استفاده شده باشه مصرف این ماده غذایی هم می تونه باعث تشدید علائم آلرژیک در پسرتون بشه .
   بنابراین شما علاوه به نخوردن لبنیات و گوشت گاو باید به اینجور غذاها که ممکنه در مواد اولیه شون از لبنیات استفاده شده باشه هم توجه کنید .
   اگر تمام این موارد رو رعایت کردید و باز علائم قطع نشد حتما با پزشک اطفال مشورت کنید . شاید زمینه آلرژی به سایر مواد غذایی وجود داشته باشه
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام و خسته نباشيد،من دخترم يك سال و يك ماهشه از دو ماهگي با بثورات پوستي ريفلاكس و اسهال خوني تسخيص كوليت آلرژيك مطرح شد،با خوردن تخم مرغ دچار بثورات پوستي و يبوست ميشد كه اين قضيه در مورد آجيل هم ديده شد با بعضي ديگه غذاها مثل قارچ و گيلاس فقط بثورات پوستي داشت،البته گاهي هم اسهال،سوالم اينه كه آيا حساسيت ب هر چيزي غير پروتئن گاو مثل آجيل يا تخم مرغ ميتونه نشون حساسيت ب پروتئين گاو هم باشه؟چون من از دوماهگي دخترم ديگه لبنيات مصرف نكردم و كشف حساسيت ب گيلاسش همين اخيرا بوده حالا نميدونم لبنيات رو تست بكنم يا نه؟سوال بعدي اينه كه الان ك علايم حساسيت دخترم ب صورت پوستي و گوارشي هست ممكنه خداي نكرده با مصرف بعدي ب صورت شوك آنافيلاكسي باشه؟خواهش ميكنم ج بدين ممونم

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1398-04-15 3:02 ب.ظ

     سلام
     نه عزیزم لزوما حساسیت ب هر ماده غذایی غیر از پروتئین گاو مثل آجیل یا تخم مرغ باعث ایجاد حساسیت ب پروتئین گاو نمی شود اما دیده شده نوزادانی که به پروتئین شیر گاو آلرژی دارند بیشتر از نوزادانی که این مشکل و ندارند ممکنه به سایر مواد غذایی هم آلرژی داشته باشند . احتمال شوک آنافیلاکسی به میزان کمی وجود داره اما نیاز نیست نگران باشید با حذف مواد غذایی آلرژن از رژیم غذایی کودک چنین مشکلی هیچ وقت پیش نمیاد .

 • سلام روزتون بخیر
  پسر من از سه ماهگی صورتش اگزما شد و پزشکش فهمید که به شیر گاوی حساسیت داره و شیر اچ آ براش تجویز کرد
  الان 11 ماهشه و اچ آ میخوره و حالش خوبه
  میخواستم بدونم ایا این درسته که شیر اچ ا از شیر بز تهیه میشه؟
  و اینکه ایا بچه من هیچ فراورده گاوی نمیتونه بخوره؟ مثل ماست و پنیر و …؟؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-07-19 12:24 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   شیر خشک اچ آ در واقع شیر خشکی هست که پروتئین های موجود در شیر گاو در آن هیدرولیزشده بنابراین کار هضم را برای شیرخوار راحتتر می کند.
   در مورد سوال دومتون هم اگر نوزاد به پروتئین شیرگاو آلرژی داشته باشه نباید هیچ فراورده لبنی رو تا زمانی که این آلرژی وجود داره استفاده کنه
   با آرزوی سلامتی

   پاسخ
 • سلام.پسر دوماه ونیمه ای دارم که هنگام خوردن شیر درد داردودرشکمش هم همزمان با بلع شکمش هم صدا میدهدصدایی مانند جریان مایع در روده ها وباگریه سینه را رها میکند ولی هنوز تمایل به شیر خوردن دارد ودستانش را میمکد وبسیاری از اوقات هم شیر در حلقش میپرد وسرفه میزند.بعد از آزمایش مدفوع پزشک حساسیت شدید به پروتیین گاوی تشخیص دادوبا اینکه دو هفته است رژیم حذف کامل گوشت قرمزولبنیات وکلیه مشتقات رعایت کردم ولی در شیر خوردن بچه تغییری دیده نمیشود ضمناً قطره پدی لاکت وکولیف هم تجویز شده است.با تشکر از راهنمایی

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-06-26 4:45 ب.ظ

   با سلام
   اگر بعد از رعایت رژیم غذایی کودک همچنان اذیت می شود حتما با یک پزشک فوق تخصص گوارش اطفال مشورت کنید ممکن است دلیل این ناراحتی های کودک مشکلات گوارشی یا سایر آلرژی های غذایی باشد .

   پاسخ
 • خیلی ممنون از راهنمایی تون. اما دکتر فقط آزمایش مدفوع ازش گرفت گفت خون توشه پس آلرژی داره. در ضمن خس خس سینه. گرفتگی بینی. و رفلکس هم داره. بعد من از همون روز هر چیزی که ممکن لبنیات تو باشه حذف کردم . چون شیرم کم بود دکتر شیر خشک اپتامیل پپتی هم براش تجویز کرد. اما روز به روز خون بیشتری دفع میکنه. آیا ممکن که این آلرژی نباشه. و مشکل از جای دیگه باشه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-06-22 10:06 ق.ظ

   خواهش می کنم ممکنه سایر آلرژی های غذایی هم مطرح باشه توصیه می کنم به یک فوق تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید .

   پاسخ
 • سلام من یه پسر 48روزه دارم از 15روزگی اس ال داشت بردمش دکتر گفت حساسیت به شیر گاو داره. الان نزدیک دو هفته است رژیم گرفتم اما بهتر که نشد هیچی بدتر هم شد چند روز اسهال خونی داره. بردمش 5تا متخصص و فوق متخصص. هیچ کدوم نتوانستند کاری کنند. تو را خدا کمکم کنید. دوست ندارم بچم از شیر خودم کنم. اما اگه این شرایط براش خطرناک شیرخشک بدم

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-06-16 7:17 ب.ظ

   سلام
   عزیزم اگر پزشک با آزمایشات لازم تشخیص دادن که کودک شما آلرژی به شیر گاو داره اگر شما رژیم غذاییتون و کامل رعایت می کنید و کلیه محصولات لبنی و سایر مواردی که باعث بروز این آلرژی میشه مثل گوشت گاو و… رو از برنامه غذایی تون حذف کردید میتونید نوزاد را با شیر خودتون تغذیه کنید .
   ببینید ممکنه تو غذاهایی که مصرف می کنید محصولات لبنی به صورت مخفی وجود داشته باشه مثلا ممکنه شما از کیکی استفاده کنید که در مواد اولیه اش شیر وجود داشته باشه . به این مواردم توجه کنید ایشالله مشکل برطرف میشه . ضمنا این موردم بدونید که استرس شما از همه چیز برای کوچولوتون بدتره سعی کنید با آرامش این مشکل و حل کنید .
   موفق باشید

   پاسخ
  • منم همین مشکل رو داره بچه م و فقط مرغ و ماهی و برنج و عسل میتونم استفاده کنم .وکلیه مواد غذای سبزی جات و میوه ها رو منع کرد و بچه م بهتر شده

   پاسخ
   • علیرضا
    1398-04-18 2:54 ب.ظ

    سلام خسته نباشید من پسرم الان 4 ماه و 15 روزش. وقتی 45 روزش بود استفراغ خونی داشته. پزشک گفت که به پروتئین گاوی حساسیت داره. لبنیات و مشتقات اونه حذف کردم ولی هنوز درد شکمی داره از کجا باید بفهم به چه غذایی حساسیت داره. چون بعضی وقتا که شیرم می‌خورده بدجور دور خودش میپیچه و بالا پایین میشه ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1398-04-21 6:34 ق.ظ

     سلام بهتره برای تشخیص دقیق ماده غذایی آلرژی زا به پزشک متخصص حساسیت و آلرژی مراجعه کنید .

 • سلام خانم دكتر خسته نباشيد پسرم دوماهشه از همون بدو تولدش روي صورتش اگزما داشتن وعلايم خفيف ريفلاكس تا اينكه بعد از خوردن حليم كه حاوي گندم و گوشت گاو بود دچار استفراغ شديدي شدن تا دو روز و بعد از چند روز اسهال گرفتن البته اين نكته رو بگم مدفوع پسرم از همون روز اول آبكي بودن چندتا متخصص بردم قطره پدي لاكت دادن كه تاثيري نداشت بيست روز مصرف كردم ؛داخل مدفوعش رگه هاي خوني هم بودن ماه اول يك كيلو نيم وزن اضاف كردن و ماه دوم فقط هفتصد گرم افزرايش وزن داشتن ؛لطفا در اين باره منو راهنمايي كنيد

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-06-11 11:18 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز وجود یا عدم وجود آلرژی های غذایی حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی و تائید شود . لذا توصیه می کنم با توجه به ادامه علائم آلرژیک در نوزادتون حتما جهت تشخیص قطعی آلرژی با پزشک اطفال کودکتون مشورت کنید .

   پاسخ
 • سلام
  دختر دو ماهه من از اول خوب نميخوابيد تا اينكه در دوماهگى رگه خون در مدفوعش ديديم و متوجه شديم طى يك ماه اخير وزن نگرفته. وزن بدو تولدش ٣٣١٥ بود كه پايان ماه اول ٣٨٠٠ شده بود و پايان ماه دوم هنوز ٣٨٠٠ هست و اين مدت هم دردهاى كوليكى و اسهال و نفخ زياد داشته. با تشخيص حساسيت به پروتئين گاوى توسط پزشك، الان ٥ روزه كه رژيم گرفتم و علائمش خيلى خيلى بهتر شده يعنى خيلى كم نفخ ميكنه و دلدرد تقريبا نميگيره. ولى مشكل اينه كه بعد از پنج روز هنوز ٣٨٠٠ هست و افزايش وزن نداشته و مدفوعش هم سبز تيره هست . فقط شير خودمو ميخوره، لازمه كه نوتراميژن رو براش شروع كنم؟؟ ميترسم چند هفته بگذره و وزن گيرى نداشته باشه بازهم. چقدر طول ميكشه با رعايت رژيم من بچه شروع به وزنگيرى كنه؟
  ممنون از راهنمايى تون

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-05-24 11:04 ب.ظ

   با سلام
   تشخیص و تعیین بهترین شیر سازگار با کودکانی که الرزی به شیر دارند منوط به استفاده منظم از یک شیر و کنترل علایم همراه آن است . البته کودک میتواند به شیر های رزیمی هم واکنش نشان دهد و تا ابتدای ماه 5 و شروع تغذیه کمکی باید از سازگارترین شیر ممکن استفاده کنید . توصیه می کنم رژیم تون و همچنان رعایت کنید و شیر خشک نوتراميژن رو براش شروع كنید و اگر باز هم دیدید وزن گیریش خوب نیست و علائم وجود داره باید حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید شاید نیاز باشه در کنار مصرف شیر خشک رژیمی دارو هم برای کودک تجویز بشه

   پاسخ
 • سلام, خسته نباشید
  ببخشید دختر سه سال و چهار ماهه من از اول تولد ریفلاکس پنهان داشت و الان شش ماهه که دکتر تشخیص دادن عدم وزن گیری و ریفلاکسش به دلیل آلرژی لبنیات گاوی هست.
  ولی گفتن میتونید گوسفندی استفاده کنید.
  در این مطلب گفته شده که ممکنه به لبنیات گوسفندی هم حساسیت وجود داشته باشه.
  نمیدونم ادامه بدم دادن لبنیات گوسفندی رو یا خیر

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-05-15 11:51 ب.ظ

   سلام
   همراه گرامی اگر در کودک با خوردن لبنیات گوسفندی علائم آلرژیک دیده نمیشه میتونید استفاده کنید .

   پاسخ
 • سلام پسره من بعده از خوردن شیرمحلی بدنش کهیر میزنه
  حساسیت به پروتئین گاوی نداره چون شیر پاستوریزه اصلا همچین تاثیری نداره روش

  پاسخ
 • ریحانه
  1397-04-23 5:11 ب.ظ

  سلام .وقتتون بخیر.من دخترم از اول که به دنیا اومد با خوردن شیر گاو توسط خودم الرژی پوستی بصورت اگزما شدید نشان داد تا ۴ ماه قطع کردم لبنیات نخوردم .مشکل کم کم رفع شد تا اینکه با خوردن شیر گاو خودم دوباره شروع کردم ووقتی دیدم مشکلی نداره ادامه دادم.اما خودش حتی ۱ قاشق شیرخشکو نمیتونه تحمل کنه و استفراغ شدید میکنه .الان ۱۱ ماهه هست.کمی ماست یا کره بهش دادم کهیر شدید توی صورت و گلو و سینش ریخت.نمیدانم چه باید کرد.ممنون میشم راهنمایی کنید.افزایش وزنش از ۶ماهگی که به غذا افتاد کم بود و الان حدود ۸.۷۰۰ وزنش هست زمان تولد ۳‌۷۰۰ گرم بود.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-04-24 12:01 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   عزیزم اگر برای کودکتان تشخیص آلرژی به پروتئین شیر گاو دادند نباید تا زمانی که این آلرژی وجود داره هیچ نوع لبنیاتی مصرف بشه . نگران وزن کوچولوتون هم نباشید وزنش نسبت به سنش خوبه

   پاسخ
 • سلام .ممنون از مطالب مفیدی که مطرح کردین.
  من دخترم ۶ ماهشه و از ۳ ماهگی با یک نوبت رگه ی خونی در مدفوعش تشخیص آلرژی به پروتئین گاوی براش گذاشتن و البته ریفلاکس هم داره اما پزشک توی رژیمی که به من داد فقط شیر بستنی و خامه رو منع کرد از همه نوع، ولی بقیه لبنیات رو گفت میتونی استفاده کنی .میخواستم نظر شما رو بدونم آیا واقعا میشه از بقیه لبنیات استفاده کرد؟در حالی که از یک پزشک دیگه شنیدم که حتی کیک و بقیه مواد غذایی ک حاوی شیر باشه هم نباید استفاده کرد .چند بار امتحان کردم با مصرف لبنیات و رژیم سخت ریفلاکسش تغییری نکرده و بهتر نشده
  و اینکه روش قطعی تشخیص چیه چطور میتونم مطمئن شم مشکلاتش بخاطر این آلرژی هست؟؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-04-23 10:35 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   عزیزم اگر کوچولوتون حساسیت به پروتئین شیر گاو داشته باشه باید تمام لبنیات را از رژیم غذایی تون حذف کنید . حتی غذاهایی که توش لبنیات دارند رو هم نباید استفاده کنید . برای تشخیص حساسیت نوزادان و کودکان به شیر گاو هم معمولا پزشکان آزمایش خون یا آزمون پوست را تجویز می کنند و روش دیگه تشخیص حساسیت، خوراندن مقادیر بسیار کم شیر گاو به نوزاد در بیمارستان است تا علائم آلرژی را بررسی کنند .

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  سوالی دارم خدمتتون،من چهار تا خواهرزاده و برادرزاده دارم که هر چهار تا به پروتئین گاوی حساسیت داشتن و کم کم که بزرگتر شدن بهتر و خوب شدن، و من الان قصد بارداری دارم، آیا کاری هست که بتونم انجام بدم قبل از دوران بارداری یا در طول این دوران، که فرزند من این مشکل رو نداشته باشه؟؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-04-14 1:43 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   نه متاسفانه از نظر تغذیه ای نمیشه کاری انجام داد که جلوی بروز این ژن رو بگیره . بهتره در این زمینه با یک متخصص ژنتیک مشورت بفرمایید .

   پاسخ
 • سلام خیلی ممنون بابت راهنماییهای خوبتون من نوزاد ۵ ماهه دارم که آلرژی به لبنیات گاوی داره از شیر مادر استفاده میکنه خودم رژیم گرفتم وخداروشکر شرایطش خوبه میخاستم بدونم وقتی بزرگ شد و باید در اون زمان خودش لبنیات مثل بستنی و شیر و شکلات استفاده کنه میتونه یا خودشم باید رژیم داشته باشه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-03-27 10:28 ق.ظ

   سلام مریم جان
   نگران نباشید اکثر بچه ها با افزایش سن این مشکلشون برطرف میشه و در بزرگسالی میتوانند مثل بقیه افراد سالم از لبنیات استفاده کنند .

   پاسخ
 • سلام .پسرم ۲ سالشه تا ازان ک شیرخودم رو میخورد مشکلی نداشت اما از وقتی شیر گاو بهش میدم شب وسط خواب یهو فقط جیغ میزنه وبعد چند دقیقه باد معدش خالی میشه و ساکت میشه. ازمایش مدفوع هم دادیم مشکل انگل و… نداشت .نظرتون چیه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-03-12 11:55 ب.ظ

   سلام آلرژی نسبت به پروتئین شیر گاو باید توسط پزشک تشخیص داده بشه . لطفا جهت تشخیص دقیق با پزشک اطفال مشورت کنید .

   پاسخ
 • سلام تقریبا ۱۵ روزه دخترم که سه ماهش تموم شده اسهال گرفته که تو ده روز اول تا شیر خودمو یا شیر خشکو بهش میدادم سریع شکمش کار میکرد اسهال آبکی که گاهی به رنگ زرد گاهی سبز .خیلی نگران‌شدم بردمش پهلو دکتر آزمایششو دید گفت حساسیت به پروتئین گاوی داره .ناگفته نماند که از بد تولد خس خس سیینه داشت پهلو چنتا دکترم بردم گفت مشکلی نداره از نظر عفونت سالمه سینش اما وقتی شیر میخورد میپرید توی گلوش و خفه میشد تا کم کم مشکل شیر خوردنش حل شد .اما قرمزی جوش و کهیر توی بدنش داره تا الان که یکهو اسهال گرفته .الان خیلی نگرانم نکنه این آلرژی بمونه روش یا این خس خس سینش تبدیل بشه به آسم .خیلی نگرانم .با اینکه خودم الان دارم طبق لیست دکتر رژیم میگیرم ولی احتمال قوی قطعش کنم وبهش شیر خشک ضد حساسیت بدم .لطفا راهنماییم کنید خیلی سردرگمم .ممنون

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-03-12 11:53 ب.ظ

   سلام نگران نباشید و طبق دستور پزشک عمل کنید نیاز به قطع شیردهی نیست اگر پرهیزات غذایی رو داشته باشید میتونید بدون عارضه دوران شیردهی رو به خوبی پشت سر بگذارید و به این نکته توجه داشته باشید که هیچ وقت شیر خشک نمیتونه جای شیرخودتون و بگیره و بهتر دخترتون و تا جایی که ممکنه از این موهبت خدادادی محروم نکنید.

   پاسخ
 • سلام پسرم الان بعد یه هفته یک سالش تموم میشه و حساسیت به محصولات گاوی داره و بعد تشخیص استفاده نکردم فقط بعصی مواقع در حد ناخنک مثلا یه قاشق ماست یا کمی پنیر که فورا پسرم واکنش نشون داده وتاصبح به خودش پیچیده و گریه کرده و یکی دوتا دونه قرمز روپوستش بوجود اومده و فرنی رو با شیر خشک حساسیت براش درست کردم و چند روزی هست که ماه رمضونه باشیر گوسفند برا خودم فرنی درست کردم ولی فقط یه بار گریه کرد درخواب ایا بازم میتونم شیر گوسفند استفاده کنم یا از پنیر گوسفند استفاده کنم و اینکه واکسن یک سالگی ایا حساسیت ایجاد میکنداگر جوابتون مثبت هست چکار کنم

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-03-03 2:09 ب.ظ

   سلام
   آلرژی به شیر گاو با افزایش سن کودک معمولا بهبود پیدا می کنه . اگر بعد از خوردن شیر گوسفند توسط خود شما کودک دچار مشکل نشد میتونید از شیر گوسفند استفاده کنید . در مورد واکسن یکسالگی هم ممکنه در کودک واکنش آلرژیک ایجاد کنه بهتره در این مورد با پزشک اطفال مشورت کنید .

   پاسخ
 • سلام
  بعد از انجام آزمایش آلرژی آزمایش خون از پسر دو سال و نیمم متوجه شدیم شدیدا به شیر گاو حساسیت داره ولی از نظر بالینی و ظاهری‌ بچه هیچ‌مشکلی نداشته حتی گوارشی هم مشکل نداشته نظر پزشک این بود که شیر مصرف بکنه ولی کمتر از قبل به نظر شما باید رژیم صفت و سخت گرفته بشه ؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-02-13 7:18 ق.ظ

   سلام
   نه اگر کودک علائم گوارشی خاصی نداره میتونه طبق نظر پزشک لبنیات رو استفاده کنه . معمولا علائم آلرژی به پروتئین گاو با افزایش سن کودک کمتر میشه و بهبود پیدا میکنه

   پاسخ
   • سلام و خسته نباشيد پسر من يك سالشه از هفته دوم تولد اسهال خوني داشت كه با رعايت من درست نشد و به تشخيص پزشك بعد از دو هفته كلا شيرمو قطع و بهش پپتي جونيور دادم كه خداروشكر مشكلي نديدم غير از اينكه بعضي وقتا كه سوپ رو با گوشت گوسفندي درست ميكنم معذرت ميخوام فقط مقعدش دايره وار سرخ ميشه حالا بعد از يكسال دكترش ميگن كه تا ٥-٦ ماه آينده هنوز لبنيات و مشتقات گاوي رو شروع نكن من ميخواستم ببينم تخم مرغ و شبر سويا و گندم و .. آيا منعي نداره يا همچنان براي دادن اينهام صبر كنم
    ممنونم اهورا

    پاسخ
    • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
     1398-10-15 8:56 ب.ظ

     سلام وقت بخیر
     عزیزم چون کودک سنش بالای یکسال هست میتونید به جز لبنیات و مشتقات گاوی سایر مواد غذایی مثل تخم مرغ یا گندم و … رو به مقدار کم و به تدریج براش شروع کنید و هر دفعه یک کدام رو براش امتحان کنید . اگر واکنش نشان نداد میتونید کم کم میزان مصرفش رو بیشتر کنید . مثلا روز اول از تخم مرغ شروع کنید به اندازه یک نخود بهش بدید اگر دیدید مشکلی پیدا نکرد روز دوم به اندازه 2 نخود بهش تخم مرغ بدید و کم کم اضافه کنید تا به اندازه یک تخم مرغ کامل برسید . یه مدت چیز جدیدی به رژیمش اضافه نکنید و بعد از چند روز فاصله ماده غذایی دوم رو براش شروع کنید و به همین ترتیب پیش برید تا اگر همچنان آلرژی به ماده غذایی خاصی وجود داشت بتونید تشخیص بدید.

 • سلام، من بعد از زایمان روزی یک لیوان شیر میخوردم و نوزادم مشکلی نداشت، بعد از مدت یک ماه و نیم برای چند روز روزی دو لیوان شیر خوردم که مدفوع نوزادم سبز شد به همین دلیل لبنیات گاوی رو حذف کردم ولی الان که نوزادم چهار ماهشه احساس کمبود کلسیم دارم میتونم روزی یک لیوان شیر را بخورم؟ یه سوال دیگم اینه که آیا لبنیات گاو آلرژی زا نیز هستند؟ یعنی ممکنه نوزاد بر اثر مصرف لبنیات گاوی کم کم دچار حساسیت شه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-02-13 7:16 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   عزیزم باید آلرژی به پروتئین گاوی در نوزادتون توسط پزشک تشخیص داده بشه .شما خودتون نمیتونید این تشخیص و بدید و اگر چنین آلرژی وحود داشته باشه همون 1 لیوان شیر هم نوزاد رو دچار مشکل میکنه . بنابراین حتما با متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید و اگر تشخیص آلرژی رو دادند کلا مصرف لبنیات رو باید قطع کنید و برای جبران کمبود از مکمل کلسیم و سایر منابع غذایی کلسیم استفاده کنید .

   پاسخ
 • با درود و خسته نباشید. آیا واکسن یک سالگی که حاوی ژلاتین هست برای کودکانی که دچار الرژی به شیر گاوی هستند ممنوعه

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-02-10 8:21 ق.ظ

   سلام
   بله در این کودکان ممکنه واکنش آلرژیک ایجاد کنه . در این مورد با پزشک اطفال مشورت کنید .

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یک دختر ۹ ساله دارم که در نوزادی حساسیت به پروتئین گاو داشت ولی بیماریش بسیار دیر تشخیص داده شد بطوری که یک سال اول اصلا رشد نکرد و بعد از اون هم رشدش خیلی کم و با تاخیره و دائم تحت نظر دکتر غدد و درمان با هورمون رشده سوالم اینه که ممکنه این حساسیت هنوز درمان نشده باشه و همون باعث تاخیر در رشدش باشه؟ ممنون میشم پاسخ سوالمو بدین.

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-02-05 8:58 ق.ظ

   با سلام این حساسیت معمولاً تا سن سه سالگی برطرف میشه ، البته در برخی موارد تا سن ۶ یا ۸ سالگی هم باقی می‌ماند. حساسیت به شیر گاو در موادر نادر در برخی افراد تا دوران بزرگسالی هم برطرف نمی‌شه، به ویژه اگر در فرد سابقه خانوادگی حساسیت به پروتئین گاوی نیز وجود داشته باشه . جهت اطمینان از رفع این آلرژی با یک پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید .

   پاسخ
 • دهقانی
  1397-01-29 4:34 ب.ظ

  با سلام
  آیا مادری که نوزادش حساسیت به پروتئین گاوی دارد میتواند ماهی و میگو بخورد؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-02-04 8:16 ق.ظ

   سلام
   بله میتونه استفاده کنه مشکلی نداره . حساسیت به پروتئین گاو هست و مصرف ماهی و میگو هیچ ایرادی نداره

   پاسخ
 • سلام ببخشید ممکنه نوزادی فقط به شیر و بستنی آلرژی بده و به بقیه لبنیات حساس نباشه ؟
  مثل ماست و دوغ و پنیر و …
  سوال بعدیم هم این هست که آیا پروتئین وی و کازئینی که تو این مقاله فرمودید آیا با تبدیل شدن شیر به ماست یا دوغ یا پنیر تغییر میکنه ؟ یعنی عامل حساسیت که این پروتئین ها هستند با تغییر اون مادهی غذایی تغییر میکنند یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-01-26 7:51 ق.ظ

   ️ سلام
   در صورت وجود حساسیت به پروتئین شیر گاو باید کلیه محصولات لبنی و محدود کنید و مصرف نکنید و فرقی نمیکنه با تغییر شکل لبنیات ماده حساسیت زا همچنان وجود داره و باعث افزایش آلرژی در کودک میشه . اگه از شیر خودتون کودک رو تغذیه می کنید این پرهیز غذایی را باید خودتونم داشته باشید

   پاسخ
 • سلام مطالب مفید و آموزنده ای بود ممنون.

  پاسخ
 • خیلی ممنون از مشاور تون عالی بود من نوزاد چهار ماهه ام نسبت به ماست پرچرب گاو الژی داره دوسه روز پشت سرهم ماست خورده ام بچه ام استفراغ میکرد یبارهم مدفوعش قرمز کم رنگ بود

  پاسخ
 • مطلب عالی بود ممنون. یک سوال دارم. وقتی خوردن گوشت ممنوعه، آیا میتونیم آب گوشت مصرف کنیم؟ مثلا خورشت ها رو بدون گوشت میتونیم مصرف کنیم یا اونم باعث حساسیت روده ی نوزاد میشه؟

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-01-19 2:16 ب.ظ

   سلام
   خوردن آب خورشتی که حاوی گوشت هست مشکلی ایجاد نمیکنه چون پروتئین در خود گوشت هست نه آب خورشت

   پاسخ
 • بسیار عالی بود جزبه جز رفع ابهام شده بود مرسی واقعا

  پاسخ
  • سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی
   1397-01-06 1:09 ق.ظ

   خواهش میکنم . خوشحالم که جواب سوالاتتون رو گرفتین?

   پاسخ
   • سلام دکتر خسته نباشید نوزاد من 3ماهشه روی صورت سمت چپش لکه های قرمز مانندیه و هرزگاهی محو میشه دوباره برمیگردد حتی هرزگاهی یه ترشحات ابکی هم روی لکه های قرمزش میبینم دکتر بردم گفته اگزماست و باید ببینم ازچه غذایی که اینطوری میشه داخل مدفوعش رگه خونی اصلا ندیدم نمیدونم چکارکنم میشه راهنماییم کنید

    پاسخ
    • سارا چیذری
     1399-03-16 7:01 ق.ظ

     سلام
     سحر جان این مساله ارتباطی به آلرژی به پروتئین شیر گاو ندارد شما باید به رژیم غذایی خود دقت کنید و هر ماده غذایی که استفاده می کنید تاثیرش را روی بدن طفل بررسی کنید . می توانید دفترچه ای تهیه کنید و مواد غذایی را که احتمال می دهید کودک بعد از خوردن آن مواد غذایی نسبت به آنها واکنش پوستی نشان می دهد در این دفتر یادداشت کنید . هر بار یکی از این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود به مدت 1 هفته قطع کنید و ببینید آیا بعد از قطع مصرف این ماده غذایی علائم اگزمای پوستی نوزاد کمتر می شود یا خیر .

     اگر علائم بعد از قطع مصرف آن ماده غذایی بهبود یافت متوجه می شوید کودک به این ماده غذایی آلرژی دارد و باید آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید . اما اگر بعد از قطع مصرف آن ماده غذایی علائم ادامه داشت متوجه می شوید که طفل شما به این ماده غذایی آلرژی ندارد و باید به دنبال ماده غذایی دیگری بگردید . پس در هفته بعدی این آزمایش را روی یک ماده غذایی دیگر امتحان می کنید تا بالاخره ماده غذایی آلرژن را پیدا کنید . فراموش نکنید هر هفته تنها 1 ماده غذایی را باید بررسی کنید .

     بنابراین تهیه دفترچه و ثبت علائم و یادداشت برداری و بررسی جداگانه هر یک از مواد غذایی که به آنها مشکوک هستید می تواند برای پیدا کردن ماده غذایی حساسیت زا بسیار کمک کننده باشد . موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی

سارا چیذری

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

شماره نظام پزشکی : ت-۱۸۸۲

آخرین مطالب

پربازدید ترین مطالب

داغ ترین مطالب

مطالب تصادفی

فهرست

مشاوره و دریافت رژیم از واتساپ

تماس تلفنی